Huslista Samko Bandy je už v dvanástich rokoch primášom kapely

Huslista Samko Bandy je už v dvanástich rokoch primášom kapely

Samuel Bandy má teraz 12 rokov, ale husle mu učarili už keď mal tri roky. Je z muzikantskej rodiny a keď jeho dedko, otec a bratia doma hrávali, už vtedy bral do rúk husle a snažil sa na nich brnkať. Celkom mu to išlo, neskôr skúsil aj sláčik a rodičia pochopili, že to bude jeho vášeň. Podporili jeho talent a zapísali ho do hudobnej školy. Veľa cvičí, učí sa koľko vládze, ale už teraz žne úspechy na rôznych súťažiach a koncertoch. Pre Prešovčanov sa stáva známou tvárou vďaka kultúrnym podujatiam, na ktorých často vystupuje.

Samko usilovne študuje to, čo ho baví najviac. Už piaty rok navštevuje Základnú umeleckú školu M. Moyzesa, ktorá má ako hudobná škola už 160-ročnú tradíciu. Od pondelka do štvrtku sa učí v ZUŠ-ke, v piatok ešte dochádza na doučovanie na košické konzervatórium. Okrem toho cvičí aj doma a musí, samozrejme, zvládnuť aj prípravu na vyučovanie v základnej škole. „Času má málo. Dopoludnia je v škole, popoludní v hudobnej škole, podvečer si robí úlohy, trochu ešte cvičí na husle a večer je už veľmi unavený. Myslím, že ani nemá chuť chodiť vonku. Keď má nejaký voľný čas, šport ho vôbec neláka. Najradšej počúva hudbu,“ prezradila nám o Samkovi mama Iveta Bandyová.

Rozrastá sa mu zbierka diplomov


Má ich už slušnú kôpku. Zúčastňuje sa totiž rôznych súťaží a koncertov na celom Slovensku. Naposledy bol na medzinárodnej súťaži huslistov v Dolnom Kubíne a spomedzi 29 účinkujúcich skončil na 4. mieste. V Trnave zase získal zlaté pásmo v sólovej hre na husle. Ešte nebýva absolútnym víťazom súťaží, ale je vždy medzi najlepšími. Jednoducho, má talent. V hudobnej škole sa mu venuje pani učiteľka Svetlana Beriša a každý rok preberajú čoraz náročnejšie skladby klasikov. „Som prekvapená, ale na noty má dobrú pamäť. Dokáže si za pár dní zapamätať aj dlhé skladby, ale s učivom do školy už takú pamäť neprejavuje. Asi len v predmetoch, ktoré ho bavia,“ povedala o synovi mama Iveta. Samkovo úspešné účinkovanie si všimla aj primátorka Andrea Turčanová a odovzdala mu ďakovný list za reprezentáciu mesta Prešov na kultúrnych podujatiach.
 
Rodičia ho podporujú.
Hranie ho baví

Samko nám prezradil, že musí síce veľa cvičiť, ale robí to rád. Keď bol mladší, vôbec nemal pred koncertmi trému, ale čím je starší, tým viac ju pociťuje. Asi už má väčší pocit zodpovednosti. „Mám trému, keď prídem na pódium, ale už po prvých tónoch na husliach zabudnem na divákov a hrá sa mi dobre. Skladby klasikov sú ťažšie. Lepšie sa mi hrajú improvizácie prepojené s ľudovou hudbou,“ hovorí o svojom účinkovaní Samko.

V Ďusi Bande je najmladší, ale je primášom

Láska k hudbe sa v rodine dedí a aj preto Samkov otec Július Bandy (cimbalista) založil kapelu. Spolu s Ivetou majú ešte dvoch starších synov. Kristiána a Júliusa a aj oni sú členmi cimbalovej kapely Ďusi Band. Kristián je tiež huslista. Ukončil konzervatórium v Košiciach. Teraz učí tento nástroj v jednej z košických základných umeleckých škôl, ale plánuje ísť na vysokú školu. Mladší Július je cimbalista. Práve je v štvrtom ročníku na konzervatóriu, o chvíľu bude maturovať a tiež má ambíciu pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Samko nám prezradil, že usilovne cvičí klasikov a snaží sa byť v tom lepší, ako jeho bratia. Mama Iveta neskrývala, že starať sa o muzikantskú rodinu vôbec nie je jednoduché. Režim v rodine im diktuje hudba, vystúpenia, cvičenie na nástrojoch a na jej pleciach je aj celá starostlivosť o chod domácnosti. Ďusi Band funguje už 7 rokov a prvé roky bol primášom najstarší syn Kristián. „Nevedeli sme sa zladiť časovo, má veľa povinností a tak padlo rozhodnutie, že primášom bude Samko. Robí to už tri roky a ide mu to dobre,“ povedal otec Július. Pozývajú ich na rôzne podujatia. Najčastejšie hrávajú tradičnú rómsku hudbu, ale aj židovské, poľské, maďarské či slovenské známe skladby.

Sám sa prihlásil do šou Česko Slovensko má talent

Súťaž ho zaujala a keď mal deväť rokov, prihlásil sa do nej spolu s rodinnou kapelou. Rodine to povedal až vtedy, keď odoslal prihlášku. Veľmi chcel vystupovať aj na tomto pódiu. Podporili ho a zúčastnili sa. „Porota sa ma pýtala, či nemám trému a ja som im povedal, že už som skúsený. Smiali sa z toho, ale myslím, že sa im to vystúpenie páčilo. Postúpili sme len do semifinálne, do finále už nie, ale bol to pekný zážitok,“ zaspomínal si Samko. Mimochodom, hrali známy Montiho čardáš. Husle sú pre Samka neodmysliteľnou súčasťou a má pred sebou ešte dlhú cestu zdokonaľovania. Podstatné je, že ho to baví a že mu rodičia vytvorili zázemie pre to, aby mohol svoj talent rozvíjať.
 

Z vystúpenia na šou Česko Slovensko má talent.

Anna Košuthová
Foto: www

Diskusia k článku