Prešov mal kedysi štvrte zvučných mien

Prešov mal kedysi štvrte zvučných mien

(ado) - Odkrýva miesta, ktoré zapadli „prachom“. Oživuje spomienky, ktoré majú zvláštnu príchuť. Aj jeho najnovšie návraty do histórie, teda ešte „horúca“ kniha nás zavedie do Argentíny, Hollywoodu či Mexika. Nie, nečaká nás cesta dlhá niekoľko tisíc kilometrov, to všetko sme mali v Prešove. Štefanovi Staviarskemu totiž v týchto dňoch vyšla kniha Argentína, Hollywood, Mexiko aj v Prešove.

Má osemdesiatpäť rokov a stále má ešte čo povedať o histórii nášho regiónu. S písaním začal po šesťdesiatke. „Keď som skončil podnikať, stál som na rázcestí, ktorým smerom ísť ďalej. Manželka mi radila, aby som nechal podnikanie. Našli sme si chalupu, začali cestovať po Slovensku, zvlášť po východe. Začal som písať pre Prešovský večerník a k prvej knihe bol už len krôčik,“ opisuje začiatky svojej publicistickej a spisovateľskej dráhy Štefan Staviarsky.

Prešovčania i Sabinovčania poznajú jeho meno z takmer tisícky článkov s prevažne historickou tematikou, ktoré publikoval v regionálnych novinách. V roku 2010 vznikol jeho knižný debut Gazdašág, v ktorom pri príležitosti storočnice poľnohospodárskej školy v Sabinove zachytil významné okamihy školy i svojho rodiska. O rok neskôr, keď si slávny, no už zaniknutý prešovský Štátny žrebčinec, neskôr súčasť Plemenárskeho podniku v Prešove, pripomínal 150. a žrebčinec vo Veľkom Šariši 40. výročie, vyšla jedinečná kniha o koňoch a koňaroch s príznačným názvom Kone naše. V tretej knihe Fričovce, vyšla v roku 2012, zúročil spomienky, ktoré ho k tejto dedine pod Braniskom viazali nielen z čias, kedy tu spolu s manželkou učili, ale i neskôr, keď si tu už ako dôchodcovia prerobili dom na chatu. Bolo len otázkou času, kedy napíše aj o Prešove. V roku 2013 vyšla kniha Prešov v plášti pamäti mapujúca nie základné dejinné udalosti mesta, ale hlavne jeho málo známe zákutia, akými sú Kozia, Kráľová či Holá hora, Bania Lúka, Zabíjaná, Kúty, Surdok, Išľa ai. Osemdesiatku oslávil publikáciou Orkucany, v ktorej sa opäť vrátil do svojho detstva a mladosti, aby tak vyjadril vďaku svojim krajanom z dnes už zaniknutej obce. Vo svojich spomienkach neobišiel ani Sabinov, a tak v roku 2016 vznikla kniha Sabinovské šance a zabudnuté tajomstvá. V nej odhaľuje okrem pôvodu nevšedných názvov tunajších častí: Begalka, Telek, Čiktov či Šanec aj históriu okolitých obcí: Drienice, Pečovskej Novej Vsi, Olejníkova, Majdanu či Čergova. V roku 2018 vychádza kniha Voz plný histórie a príbehov. Má širší záber, nevenuje sa jednému konkrétnemu miestu, ale ponúka 80 epizód z oblasti celého východného Slovenska.
 

Najnovšia kniha Argentína, Hollywood, Mexiko aj v Prešove, ktorá práve vyšla, vznikala v dosť smutnom období. „Ochorela mi manželka a čoskoro chorobe aj podľahla. Pri písaní som bol nesústredený, cítil som sa vyhoretý. Spracovával som ju v naozaj ťažkom období. Nakoniec sa mi ju ale podarilo dopísať. Venoval som ju svojej zosnulej manželke Márii. Prežili sme spolu šesťdesiat vzácnych rokov. Ďakujem jej za inšpiráciu a podporu v mojej tvorbe. Bola mi neuveriteľnou oporou, vždy stála pri mne. Pomáhala mi pri knihách, všetky doterajšie prešli jej jazykovou úpravou,“ hovorí Štefan Staviarsky o žene svojho života. Starí Prešovčania dokážu o Argentíne, Hollywoode či Mexiku rozprávať zaujímavé príbehy. Kúsok histórie nájdete v najnovšej knihe Štefana Staviarskeho.

Foto: redakcia

Diskusia k článku