Chlapcovi z Kene platí internátnu školu. Adopcia prišla v pravý čas

Chlapcovi z Kene platí internátnu školu. Adopcia prišla v pravý čas

Množstvo organizácii pôsobiacich aj na Slovensku láka od ľudí peniaze pre africké deti. Je všeobecne známe, že potrebujú vodu, stravu, šatstvo a najmä lieky. V poslednom čase sa však stala čoraz rozšírenejšou iná forma pomoci a tou je adopcia. Adoptívnou matkou 12-ročného afrického chlapca Alfréda sa stala aj Marta Nadzonová z Varhaňoviec pri Prešove.

 
 
Nemyslite si, že ide o klasickú formu adopcie. Sympatická dáma „svojho“ adoptívneho syna videla zatiaľ len na fotografiách. Mesačne mu však zasiela 33 eur vďaka, ktorým chlapec navštevuje internátnu školu. Pre mnohé deti „z ulice“ je takáto pomoc častokrát vykúpením a záchranou.
 
V Keni, kde sa chlapec narodil sa za školu platí. Mnoho rodičov na to peniaze nemá. Marta sa so svojim adoptívnym synom skontaktovala cez Občianske združenie Dobrota sv. Alžbety. „V podvedomí som o tom uvažovala už dávno. Vyhľadala som si spomínanú organizáciu a keď som si predstavila, že tieto deti nevedia ako chutí čokoláda, že nemajú pravidelnú stravu, nemôžu sa hrať a tešiť, rozhodla som sa rýchlo,“ vysvetlila nám prvé dôvody adopcie. Združenie podporuje základnú internátnu školu sv. Filipa Neriho v lokalite Joska, približne 40 km od mesta Nairobi pre deti z ulice. V januári tohto roku tam vznikla aj materská škola pre deti z tradičných kmeňov Masajov aj Kamba.
 
 „Alfréd pochádza z chudobnej rodiny so šiestimi deťmi. Žil doslova na smetisku a jedlo mal len z toho, čo sa mu podarilo nájsť v odpadkoch. Odkedy chodí do internátnej školy vraj sa mu darí lepšie a snaží sa učiť,“ povedala o chlapcovi Marta Nadzonová a vyslovila tiež vieru v to, že sa chlapec dostane aj na strednú školu. Svojou finančnou podporou mu pomáha zabezpečiť školské pomôcky, oblečenie, jedlo. Občas mu zašle aj nejaké malé darčeky.  Pre africké deti je živote na ulici dennodenným bojom. Trpia podvýživou a sexuálne prenosnými chorobami.
 
Marta Nadzonová má za sebou aj prvé rodičovské združenie. Stretnutie adoptívnych rodičov sa konalo v Bratislave. Aktivisti zo združenia rozprávali rodičom  o deťoch všetko čo  vedeli, prečítali im listy a prijali darčeky pre deti.  

Diskusia k článku