Mária Čížiková: Som sklamaná, zo strany odchádzam

Mária Čížiková: Som sklamaná, zo strany odchádzam

Mária Čížiková, ktorá na pôde krajského, ale aj mestského parlamentu pôsobí ako poslankyňa už druhé volebné obdobie, sa rozhodla opustiť svojich straníckych kolegov. Momentálne v politike do konca volebné obdobia ostáva ako nezaradená. Jej dôvody sú viac ako ľudské. Odmieta dvojtvárnosť, chce pracovať a žiť čestne.

Mária Čížiková, ktorá na pôde krajského, ale aj mestského parlamentu pôsobí ako poslankyňa už druhé volebné obdobie, sa rozhodla opustiť svojich straníckych kolegov. Momentálne v politike do konca volebné obdobia ostáva ako nezaradená. Jej dôvody sú viac ako ľudské. Odmieta dvojtvárnosť, chce pracovať a žiť čestne.
 
Minulý týždeň opustila v mestskom zastupiteľstve rady pravicového politického klubu, včera oficiálne oznámila aj svoje vystúpenie zo strany. „Myslím si, že sa aktívne zapájam do diania v meste a kraji a presadzovala som jednak postoje strany a jednak aj pravicového poslaneckého klubu, kde boli viaceré pravicové strany. Komunikujem s ľuďmi a prijímam ich spätnú väzbu, viaceré veci, ktoré sa mi podarili, hovoria o tom, že som na správnom mieste a zaslúžim si tam byť,“ povedala o sebe Mária Čížiková.
 
Ostala však sklamaná, keď v primárnych straníckych voľbách nebola úspešná podľa svojich predstáv. Kolegovia ju totiž  vo voľbách kandidátov do vyššie územného celku nepodporili. Stranu napriek všetkému neodsudzuje, ale vie, že potrebuje reštart. „Od istého času, ani nie strana, ale niektorí jedinci na úrovni regiónu od tejto idei  SDKÚ odbočujú. Prejavuje sa dvojtvárnosť a mňa to ubíja a nestotožňujem  sa s tým. Chcem žiť a pracovať čestne a ísť svojou cestou,“ predostrela jeden z dôvodov odchodu poslankyňa.
 
Dodala tiež, že nejde o urýchlené rozhodnutie. „S týmto rozhodnutím som bojovala už viac ako pol roka.  Bola som jediná žena, ktorú dali na volebnú kandidátku za posledné dva volebné obdobia a ktorá im aj  zároveň prešla. To, že ma kolegovia v primárkach odstavili a preskočili ma ľudia, ktorí neboli doteraz dobrou stránkou strany, sa ma dotklo.
 
Čakala zmenu, „politické mŕtvoly“ však ostali
 
Poslankyňa včera priznala, že keď urobila  strana SDKÚ – DS po voľbách zmenu na celoslovenskej úrovni, tak očakávala zmenu aj na tej regionálnej. To sa však nestalo.  „Ostali tam ľudia, ktorí dlhodobo prestali vidieť realitu okolo seba, neuznávajú úspešných ľudí a podnikateľov. Akoby trošku zabudli, že nie sme vládnuca strana, potrebujeme chytiť  druhý dych a mali by sme dať šancu schopným ľuďom, ktorí by tu stranu potiahli. Strana SDKÚ - DS má potenciál, aj na úrovni kraja, ale sú tu určité politické mŕtvoly, ktoré nevedia priniesť nič nové,“ smutne konštatovala Mária Čížiková. Nezabudla však pripomenúť, že v strane sú aj ľudia, ktorých si veľmi váži a s ktorými bude spolupracovať a udržiavať otvorený a priateľský vzťah aj naďalej.
 
Nová strana či kandidátka nezávislých?
 
Zajímalo nás, či je poslankyňa rozhodnutá tento rok kandidovať vo voľbách VUC aj napriek tomu, že ju stranícky kolegovia nepodporili. Skúsi to teda na vlastnú päsť? „Nie som ešte rozhodnutá. Vystúpenie zo strany nerobím preto, aby som mohla kandidovať,“ zhodnotila a dodala, že  tiež stratila vieru, že v budúcoročných komunálnych voľbách by ju stranícki kolegovia nesklamali opäť.
 
 
Verí však, že pre Prešovčanov bude aj naďalej osožná. „Naďalej budem pomáhať obyvateľom mesta Prešov, aby sa ich problémy a požiadavky riešili a budem sa aj uchádzať o ich priazeň v meste a o ich podporu.“ Ako poslankyňa teda zatiaľ ostáva nezaradená.
 
Rozhodla demokracia
 
Vystúpenie poslankyne Márie Čížikovej  z klubu KDH - SDKÚ-DS – Most-Híd – SaS, v mestskom zastupiteľstve v Prešove, a vzápätí aj zo strany  SDKÚ-DS vedenie strany vníma ako jej osobné rozhodnutie. Predsedníctvo regionálneho a miestneho zväzu SDKÚ-DS vraj nebolo oboznámené s týmto jej krokom vopred. Podľa stanoviska strany je jej odchod spojený s  neúspešnou kandidatúrou v primárnych voľbách na poslanca do VÚC. „Ctíme si najvyššiu formu demokracie, a to je plebiscit, ktorý formou primárnych volieb ukázal, že členská základňa SDKÚ-DS nevyslovila dôveru pani poslankyni pre ďalšie pokračovanie v jej poslaneckej práci vo VÚC,“ uviedli v spoločnom stanovisku Ondrej Matej,predseda Regionálneho zväzu SDKÚ-DS Prešov a Jozef Muránsky, predseda Miestneho zväzu SDKÚ-DS Prešov.
 
Kto je Mária Čížiková
Bola členkou strany SDKÚ – DS od jej založenia v roku 2000, keď Demokratická únia Slovenska sfúzovala so Slovenskou demokratickou koalíciou. Bola jednou zo zakladateliek miestnej  organizácie. Od roku 2005 je poslankyňou  VUC a od roku 2006 aj poslankyňou mestského zastupiteľstva Prešov.   

Diskusia k článku