Prešovského kanoniera Ľubomíra Tuptu Liverpool neláka

Prešovského kanoniera Ľubomíra Tuptu Liverpool neláka

Ľubomír Tupta – starší dorastenec 1. FC Tatran Prešov. Má len šestnásť rokov a sníva sen nejedného chlapca. Patrí medzi najväčšie talenty prešovského a slovenského futbalu. Absolvoval stáže v talianskej Verone a v troch ostrovných kluboch – v Readingu, Sunderlande a tiež v Liverpoole. Pravidelne sa objavuje v reprezentačných výberoch, v tomto roku absolvoval 14 reprezentačných štartov, v ktorých strelil 8 gólov! Nohami je však stále na zemi.

Aká bola tvoja futbalová cesta do Anglicka a Talianska?

Skúšky mi vybavoval môj agent, ale úprimne, ani neviem, či sa mu ozvali kluby, alebo vyšla iniciatíva od neho. Možno si ma všimli 
v zápasoch, mám zverejnené nejaké videá, aj cez ne sa o mne mohli niečo dozvedieť.
 
Láka ťa pôsobenie v slávnom Liverpoole, alebo u teba vyhráva iný klub?

Liverpool je veľkoklub, mal by som však veľký problém presadiť v prvom tíme. Preto radšej uprednostním menej známy Reading, ktorý má tiež svoju kvalitu. Záujem však prejavujú aj iné kluby, takže táto otázka je pre mňa naďalej otvorená. 
 
Čím Reading „predbehol“ Veronu, Sunderland a hlavne slávny Liverpool?

Vo Verone som absolvoval  prvú skúšku, veľmi sa mi tam nepáčilo. Reading je malé mesto, má však dobrú akadémiu a prístup k hráčom. Tým ma zaujal najviac a aktuálne by som ho uprednostnil pred ostatnými.
 
A aký máš vzťah k Prešovu, ktorý je zhruba rovnako veľký, ako spomínaný Reading?

Nie som síce priamo z Prešova, pochádzam z Hermanoviec, no aj tak mi prirástol k srdcu. Je tu veľa krásnych dievčat, čiže nemám najmenšie výhrady.
 
Ako berú spoluhráči aj tréneri v 1. FC Tatran tvoje pomerne časté „výlety“ mimo hraníc?

Trénera Stanislava Barana to veľmi neteší. No netvrdím, že mi nepraje. Spoluhráči mi však pri odchode podajú ruku a poprajú to najlepšie. Nemyslím si, že by mi niekto v klube vyslovene neprial.
 
Tvoj futbalový cieľ?

Hrať ligu či už v Anglicku, alebo Španielsku. Chcem si zarábať futbalom, čiže tým, čo ma baví.
 
Je pre teba najdôležitejší Tatran, zahraničie, alebo reprezentácia?

Všade je pre mňa dôležité podávať dobré výkony. Najhlavnejšia pre mňa ale ostane reprezentácia. Jej stretnutia sleduje množstvo skautov a aj toto ma vo výkonoch môže posúvať dopredu. 
 
Nedávno si na medzinárodnom turnaji v Malajzii obhájil titul najlepšieho strelca…

Podarilo sa mi to pred rokom a bol som veľmi šťastný, že som sa v rovnakej situácii ocitol aj teraz. Nečakal som, že to zopakujem.
V siedmich zápasoch som dal sedem gólov. Celému tímu sa darilo, boli to krásne, ale aj poriadne dlhé tri týždne.
 
Na iných turnajoch tento rok sa ti už tak nedarilo.

V Belgicku mi to v koncovke nešlo. Nestrelil som ani gól. Aj v Moldavsku sa hral kvalitný futbal, hneď v prvom zápase proti domácemu celku som na jeden gól prihral a ďalší dal. V druhom meraní síl s Gréckom sme prehrali polčas 0:4 a to rozhodlo. Ani proti Albáncom som neuspel a tréner Ladislav Pecko spokojný nebol. 
 
Koľko krajín sveta si už precestoval?

Na všetky si ani nespomeniem. Určite Malajziu, Portugalsko, Anglicko, Taliansko, Belgicko, Moldavsko, Rumunsko... Všade mi bolo dobre, ale predsa, doma je doma...
 
Čo všetko si už obetoval futbalu?

Diskotéky poznám len veľmi sporadicky. Alkohol a cigarety vôbec a tomu som úprimne veľmi rád.  Vedome si ničiť zdravie je hlúposť. Ja som to dokázal a ďakujem za to Bohu. Na šport by som nikdy nezanevrel, nevedel by som len tak sedieť doma za počítačom. Futbal milujem, som šťastný, že ho môžem hrať a že sa mi darí.

Diskusia k článku