V korčuliarskom maratóne v Prešove  padol jeden rekord

V korčuliarskom maratóne v Prešove padol jeden rekord

(vz) - PSK Aréna netradične oslávila prvé narodeniny. Zorganizovala z piatku na sobotu Non stop 24 hodinové korčuľovanie, ktoré bolo výzvou k športovaniu pre najširšiu verejnosť a zároveň pokusom o prekonanie dvoch Slovenských rekordov za účasti komisárov zo Slovenských rekordov. Išlo o počet odkorčuľovaných kilometrov a rekord v počte účastníkov. Výsledky sa porovnávali s košickými z roku 2016.

Na klasickej ľadovej ploche vyznačili organizátori štyri metre širokú dráhu a pomocou snímačov na nohách korčuliarov kežmarská firma zabezpečila meranie najazdených okruhov každého jednotlivca. Vnútorný okruh mal 140 metrov. Záujem dvadsaťštyri hodinovku bol veľký. Atmosféra v aréne bola tiež dobrá a miestami na ľadovej ploche bolo aj dvesto korčuliarov, ktorí začali krúžiť po vyznačenej dráhe v piatok jedenásť minúť po jedenástej až do soboty do 11 hodiny a jedenástej minúty. Podmienkou rekordu bolo non stop jazdiť. Aj počas úpravy ľadovej plochy musel byť na ľade aspoň jeden korčuliar. Mnohí využili možnosť korčuľovania zdarma a zapojili sa do pokusu o prekonanie rekordu. Na ľade sme videli nielen hokejistov, krasokorčuliarov či rýchlokorčuliarov, ale aj futbalistov, hádzanárov a iných športovcov, rodičov s deťmi z Prešova, ale aj korčuliarov z blízkeho a širokého okolia dokonca aj z Česka, Ukrajiny a Poľska. Na veľkom monitore vo vstupnej hale PSK arény si mohol každý účastník prečítať informáciu nielen o svojom výkone, ale aj o počte účastníkov či najazdených kilometrov. To pozorne sledovali aj komisári Slovenských rekordov Igor Svítok a Marián Angelovič. V sobotu po ukončení medzi slovenských rekordmanov zapísali Petra Zachara, ktorý najazdil 1245 okruhov čo znamenalo 174,300 kilometra a Danielu Potočňákovú, ktorá nakorčuľovala 166,040 km (1186 okruhov). 

Jednou z najpočetnejších skupín boli krasokorčuliari KK Prešov

„Rekord v počte odkorčuľovaných kilometrov v Prešove je zaradený ako ustanovujúci slovenský rekord. Ľadová plocha PSK arény má štandardné rozmery, akých je na Slovensku viac. Sú to vlastne hracie plochy, ktoré sú platné pre hokejovú ligu. V Prešove za dvadsať štyri hodín odkorčuľovali neuveriteľných 11 447 kilometrov. Pre informáciu v Košiciach sa jazdilo na ľadovej ploche, ktorej obvod bol takmer o tretinu menší, takže tento rekord sa dá zlomiť len na menšej ľadovej ploche, nie na hokejovom štadióne,“ povedal nám I. Svítok, od ktorého si konateľ spoločnosti Ken-ex, spol. s. r. o, ktorá spravuje PSK arénu Ján Kentoš prevzal certifikát za ustanovujúci rekord - najdlhšia vzdialenosť odkorčuľovaná. K rekordu podotkol: „Košický rekord sme prekonali o 5 404 kilometrov. Akciu hodnotím veľmi pozitívne. Nečakali sme takýto nápor ľudí a záujem Prešovčanov nás milo prekvapil. Výsledky, ktoré sme dosiahli, sú iba približné, lebo dosť veľa ľudí išlo na ľad bez čipov, pretože nechceli čakať na registráciu. Takže sme nakorčuľovali podstatne viac kilometrov.“ 

                                                                 Najviac nakorčuľoval hokejový tréner prešovských
                                                                 vysokoškolákov Peter Zachar

Všetkých účastníkov potešil pamätný diplom, ktorý dostal každý, kto sa odprezentoval a odjazdil minimálne jeden okruh. Na dvadsaťštyri hodinovku v Prešove prišlo korčuľovať 1566 účastníkov k prekonaniu košického rekordu (1610) chýbalo 45 korčuliarov. Obdivuhodný bol aj výkon dvanásťročného hokejistu Alexa Kostelníka. Ten skončil celkove na štvrtom mieste a odkorčuľoval 786 okruhov (110,040 km) na ľadovej ploche a na druhý deň hral hokejový zápas. Z výsledkov sme sa dozvedeli , že najstaršou účastníčkou bola trénerka Kraso Klubu Prešov Helena Zamborská. Celkove jej patrí dvanásta priečka, no medzi ženami bola druhá za 407 okruhov (56,980 km). Bola to znova jedna vydarená akcia v našom meste. 
 
                                        Komisár Slovenských rekordov Igor Svitek (vpravo) odovzdal Jánovi Kentošovi certifikát
                                        za ustanovujúci rekord - najdlhšia vzdialenosť odkorčuľovaná 11 447 kilometrov.

 
Foto: Viktor Zamborský a Slovenské rekordy 

Diskusia k článku