Mia bojuje na majstrovstvách Európy v Prahe a aj na webovej stránke

Mia bojuje na majstrovstvách Európy v Prahe a aj na webovej stránke

(vz) - V Prahe v týchto dňoch vrcholia majstrovstvá Európy juniorov do 17 rokov. Slovensko na nich reprezentuje členka PBA klubu Prešov Mia Tarcalová. V súťaži družstiev sa pričinila výhrou v dvojhre a mixe o víťazstvo nad Chorvátskom 3:2. So Škótmi Slováci prehrali 1:4 a jediný bod v dvojhre získala Mia Tarcalová. Dramatický duel s Rakúskom tesne prehrali 2:3 a Mia znova bodovala v dvojhre.

Mladá nádej prešovského bedmintonu sa na základe výsledkov dostala do projektu Juniorského olympijského tímu.  Zo 46 nominovaných športovcov jednotlivými športovými zväzmi vybrala športová rada Slovenského olympijského výboru  21 najúspešnejších, ktorý SOV podporí celkovou sumou 50 tisíc eur pri ich športovom raste.
 
„Už od svojho zvolenia do funkcie prezidenta SOV som niekoľkokrát pripomenul, že dôležitou prioritou SOV musí byť podpora športovcov, najmä olympionikov. Aby sme si však vychovali novú generáciu úspešných slovenských reprezentantov, je nevyhnutné podchytiť si už dnes mládežníckych športovcov, ktorí preukazujú svoj talent a majú za sebou výsledky. Som presvedčený, že utvorením Juniorského olympijského tímu sa nám to podarilo,“ hovorí prezident SOV Anton Siekel.  
 
 
S mladou prešovskou športovkyňou Miou Tarcalovou, ktorá pred dvoma týždňami získala na majstrovstvách Slovenska  do 17 rokov dva tituly v dvojhre a štvorhre a striebro v mixe, sme sa krátko pozhovárali. 
 
Vieme, že k bedmintonu ťa priviedol otec. Kedy si sa rozhodla pre tento šport a čo ti dáva?    
- Pre bedminton som sa rozhodla už ako malé dieťa. Keď som vďaka otcovi chodila na turnaje dospelých ako divák, zapáčilo sa mi to. Tento šport, aj keď zaberie množstvo  času, ma naučil veľa vecí a taktiež mi dáva možnosť cestovať a spoznávať nových, cieľavedomých športovcov aj veľa ďalších zaujímavých ľudí. V každom prípade dá bedminton aj poriadne  zabrať.
 
Každý šport má svoje špecifiká, dá zabrať, ale spôsobuje aj radosť. Čo je na športe s okrídleným košíčkom najťažšie? 
- Určite je to technika úderu, ale aj správny pohyb po kurte. Stále treba dávať pozor, aby ste počas výmeny nemali do niektorého z kútov príliš ďaleko. Pri technike niekedy nerozhoduje sila úderu, ale cit a správne odohranie košíčka. Niekedy stačí aj malý pohyb zápästím. Dôležité je aj získanie dobrej kondície, čo niekedy nie je žiadna zábava.  Na bedmintone ma motivuje dosiahnutie lepších výsledkov a neustále napredovanie.         
 
Ktoré výsledky  považuješ za svoje  najdôležitejšie? 
- Medzi tie dôležité  by som určite zaradila dvojnásobnú  účasť na Majstrovstvách sveta juniorov, napriek  tomu, že som bola o kategóriu mladšia. Samozrejme, cením si  všetky tituly majsterky Slovenska i dobré umiestnia na rôznych  turnajoch. 
 
Odmenou za dobré výsledky je aj tvoje zaradenia do Juniorského olympijského tímu. Ako to vnímaš?
- Veľmi ma potešilo, že môžem byť súčasťou  tohto tímu. Je to určite veľká motivácia do ďalšej práce a rada by som sa za túto dôveru odvďačila dobrými výsledkami i prebojovaním sa na olympiádu.  
 
Prešovská športová nádej sa na najbližšie olympijské hry môže dostať ako divák. Na webovej stránke https://www.juniorskytim.sk/sportovci beží súťaž s názvom Hrajte o ZOH 2018 v Pjongčangu. Dostane sa tam jeden z 21 vybraných mladých športovcov s najväčším počtom hlasov, ktoré dostane do 30. novembra od svojich priaznivcov. O prvú priečku v týchto záverečných dňoch zvádzajú tesný súboj práve Prešovčanka Mia Tarcalová a kanoista Matúš Jedinák z Novák. Veríme, že naši čitatelia podporia svojimi hlasmi prešovskú bedmintonistku.    
 
Pjongčang čaká nielen na jedného mladého športovca z JOT, ale aj na jedného hlasujúceho (+1). Do žrebovania sa dostane každý, kto aspoň raz dá hlas ktorémukoľvek členovi Juniorského olympijského tímu. Veríme, že naši čitatelia podporia bedmintonistku Miu Tarcalovú. Hlasovať môžete každý deň do konca novembra na  uvedenej webovej stránke.

Foto: www 

Diskusia k článku