Kráska Tímea: Píska futbalové zápasy

Kráska Tímea: Píska futbalové zápasy

(šaja) – Tá sa ale nezdá. Tímea Brutvanová (19) je futbalová rozhodkyňa pre východoslovenský región. Pôsobí v piatej lige. Maturantka prešovského športového gymnázia nám porozprávala o tom, aké je to byť futbalovou rozhodkyňou a ako sa na ňu v tejto profesii pozerajú muži.

„Príprava sa začína už pred zápasom, potrebujem vedieť, kto hrá a najlepšie je, keď poznám obe mužstvá. Zisťujem si umiestnenie v tabuľke, aby som vedela, ako sa im darí a podľa toho viem, aký asi futbalový zápas môžeme očakávať. Aj keď každý zápas je iný a neraz je to prekvapenie,“ hovorí Tímea, ktorú čoskoro čaká futbalový seminár. O tom, kedy a kde pôjde rozhodovať, sa dozvie týždeň vopred.
 

A ako sa z krehkej mladej ženy stane futbalová rozhodkyňa? „Osem rokov som hrávala futbal. Štyri roky v prešovskom klube FAMT Prešov a štyri roky v ŠK ŠTICH Humenné. V Prešove na Fragarii cup si ma všimol tréner humenského ženského futbalového klubu ŠK ŠTICH Humenné a oslovil ma, či by som nechcela hrať za ich tím. To bolo v lete a v zime som už hrala za Humenné halové turnaje. Na jar 2013 som sa oficiálne stala hráčkou Humenného. V lete 2014 som sa dozvedela o iniciatíve Komisie rozhodcov oblastného futbalového zväzu Prešov o nábore a následnom školení mladých rozhodcov. Keďže som chcela skúsiť niečo nové, po rozhovore s predsedom komisie rozhodcov Jozefom Kakaščíkom som sa prihlásila na kurz rozhodcov,“ prezrádza sympatická rozhodkyňa, ktorá bola futbalistkou osem rokov. 
 
Na zelených trávnikoch píska už štvrtý rok. „Zúčastnila som sa školení rozhodcov. Bola som očarená priebehom, obsahom a odbornosťou školiteľov a zanietene sledovala odborné prednášky z pravidiel futbalu a videá, z ktorých neskôr nasledovali testy. Zároveň by som chcela vyzdvihnúť aj ich prístup k nám - adeptom na rozhodovanie.“ 


 
A ako na to, že na zápase píska žena reagujú chlapi? „Keď som pred štyrmi rokmi začínala, tak to nebolo bežné, aby bola rozhodkyňou žena. Pozerali trochu prekvapene, lebo nevedeli, čo čakať. Teraz je to už pre nich samozrejmosťou,“ hovorí Tímea, ktorá si spomína aj na jeden nepríjemný zážitok. „Bolo to vlani v Poprade, kde hrali Popradčania s Nálepkovom. Na zápase som bola asistentka rozhodcu. Niektorí diváci boli neslušní a pokrikovali po mne vulgárne slová. Bolo to nepríjemné, ale klub sa mi ospravedlnil na ich oficiálnej stránke. Ľudia sú rôzni a beriem to tak, že muži sa na futbal chodia vykričať. V súčasnosti je nás rozhodkýň už viacej, takže muži si už na nás zvykli,“ dodáva so smiechom mladá žena, ktorú už hrať futbal neuvidíte. „Hrám už len občas rekreačne, vždy keď mám čas. Okrem toho si vo voľnom čase rada pozriem futbalové zápasy, hlavne Ligu majstrov. Tú si pozriem rada s mojim dedkom,“ prezrádza Tímea, ktorej sa páči mužstvo Real Madrid. 
 
Tímea sa po maturite chystá študovať na Fakulte športu. A aké sú jej ďalšie ciele? „Chcela by som, aby mi vyšla rozhodcovská kariéra. Mojím vzorom je rozhodkyňa Mária Sukeníková. Rozhodovanie je moja vášeň a som rada, že môžem robiť to, čo ma baví. Teší ma, že ma podporujú rodičia a že sú na mňa hrdí.“ 
 
Foto: archív T. B., autorka

Diskusia k článku