M. Martanovič zamával na rozlúčku, kráľom dvojhry je M. Lunter

M. Martanovič zamával na rozlúčku, kráľom dvojhry je M. Lunter

(jm) – Čas neúprosne beží, je tomu už desať rokov, čo tento svet opustil Mikuláš Ľaš, „prvý muž“ ponovembrových dní roku 1989 v Prešove. Okrem toho aj herec, no tiež stolnotenisový zanietenec. Jeho priatelia takpovediac zareagovali ihneď a len niekoľko desiatok dní po jeho smrti zorganizovali turnaj s celuloidovou loptičkou práve na jeho počesť. Nedávno sa stretli už po desiatykrát, dejiskom desiateho ročníka Memoriálu M. Ľaša bola tradične telocvičňa Základnej školy na Prostějovskej ulici v Prešove. Na úvod treba konštatovať, že akcia na jeho počesť sa znova vydarila.

Jej organizátormi boli páni zo Stolnotenisového oddielu COOP Jednota, s. d. Prešov, ktorý „funguje“ na stolnotenisovej scéne už 27 rokov. V nedávno skončenej sezóne sa umiestnil v 5. lige okresných majstrovstiev na ôsmom mieste. Partiu „potiahli“ svojimi výkonmi a výsledkami hlavne Miroslav Ondovčík, Marko Lunter, Erik Lukačko a Peter Novák. 

Nastúpení pred úvodným zápasom turnaja. Zľava: Lukačko, Lunter, Novák, Martinovič, Mestický, Durkáč a Ondovčík.
Súboje za zeleným stolom boli znova plné zaujímavých výmen i zakončení. Vo dvojhrách i vo štvorhrách. Už pred úvodným zápasom poznali aktéri odpoveď na jednu otázku. Miroslav Ondovčík tretí triumf za sebou v dvojhre zaznamenať nemohol, ani celkovo jeho siedmy. Dôvodom bolo zranenie ruky. Škoda tiež neúčasti Petra Štofaníka a Františka Vaška, ktorí chýbali z rodinných dôvodov. Možno najvýraznejšie bolo cítiť absenciu Miloša Martanoviča, jedného zo zakladateľov oddielu a dlhoročného lídra. Po 27 rokoch sa rozhodol ukončiť kariéru. Ako to teda všetko nakoniec bez spomenutých hráčov dopadlo? To prezradia nasledujúce riadky... Vo dvojhre zvíťazil Marko Lunter pred Erikom Lukačkom. Príjemným prekvapením bolo tretie miesto 77-ročného matadora Jána Mestického, najstaršieho a zároveň najúspešnejšieho hráča v histórii oddielu. Štvorhru ovládli Erik Lukačko s Petrom Novákom, pred Jánom Mestickým a Markom Lunterom. Bronz patril Miroslavovi Ondovčíkovi a Jozefovi Durkačovi. 
 
Manželka Mikuláša Ľaša pani Klára Ľašová po minuloročnej „odmlke“ znova zavítala medzi „coop partiu“ stolnotenisových fanatikov. Víťazovi dvojhry M. Lunterovi a vedúcemu SO COOP Jednota, s. d. Prešov Jozefovi Durkáčovi venovala vlastnoručne namaľované obrazy. 
Marko Lunter a Klára Ľašová.

„Akcia mala, ako každoročne, zdarný priebeh. Pričinili sa oň všetci účastníci, aktívni i pasívni. Sú to nezabudnuteľné spomienky. Myseľ by možno aj chcela stretávať sa takto častejšie, no telo už nepustí,“ zasmial sa J. Durkáč a dodal: „Radi sa poďakujeme za dlhoročnú podporu družstvu COOP Jednota.“
„Prešov je mestom športu. Plné talentov, no radi sa hýbu aj zástupcovia strednej generácie a seniori. Vedenie našej spoločnosti si to uvedomuje a nebráni sa podpore športových činností. Aj keď je jedenástka skôr futbalové číslo, verím, že v tomto prípade bude znamenať jedenáste pokračovanie memoriálu a my budeme znova radi pritom,“ uviedol predseda predstavenstva Coop Jednota, s. d. Prešov Štefan Bujňák. 
Klára Ľašová v spločnosti Š. Bujňáka (vľavo) 
a J. Durkáča. 

Diskusia k článku