E. Blicha: „Športoviská potrebujeme ako soľ“

E. Blicha: „Športoviská potrebujeme ako soľ“

(dt) - Bývalý bazén pri Spojenej škole na Ulici Ľ. Podjavorinskej už roky chátral a vodu by ste v ňom hľadali márne. Havarijný stav a zastaraná technika si žiadali množstvo financií, ktoré ale nik nemal. Občianské združenie Slovenského zväzu silových športov sa preto rozhodlo pre odvážnu myšlienku, zo starého bazénu vytvoriť moderné kultúrno-spoločenského zariadenie.

Výkonný výbor Slovenského zväzu silových športov v zastúpení Stely Kačalovej, Evy Hužvárovej, Valentína Mikitu a Emila Blichu sa pustili do neľahkej úlohy, výsledky však na seba nenechali dlho čakať.

„Už desať rokov tu nie je voda. Bol by som rád, keby sa toto otvorenie nieslo v znamení otázky. Čo je lepšie? Mať chátrajúcu budovu, alebo budovu, v ktorej prúdi život, mládež, radosť a pohyb? Už nemôžeme ďalšie desaťročie chodiť okolo chátrajúcej budovy, ktorá nikomu neslúži. Máme tisícšesťsto žiakov a detí v školách Elba a ja som povedal, že tu prinesieme život. Keď príde život, prídu aj peniaze a potom to ekonomicky utiahneme. Vidíte, že sme urobili krásny stánok, ktorý môže kritizovať len nejaký hlupák. My to nerobíme pre vlastný prospech, robíme to preto, aby z toho mala mládež úžitok,“ povedal na úvod Emil Blicha.
 

Budova bola v katastrofálnom stave. Rekonštrukčné práce prebiehali nepretržite a pomocnú ruku podali aj vyučujúci, školníci či dobrovoľníci, ktorí tu trávili častokrát aj víkendy. Tvrdá práca sa však vyplatila a priniesla krásne priestory, ktoré budú slúžiť nielen na šport, ale aj na relaxáciu či spoločenské udalosti.

„Dobre vieme, že športoviská potrebujeme ako soľ. Chceme, aby možnosť športovať mal každý a tak toto zariadenie budú môcť využívať aj žiaci iných škôl či široká verejnosť. Vypracujú sa rozvrhy a kto bude mať záujem prísť, tak sa, jednoducho, nahlási. Nie je problém. Ceny chceme mať prijateľné a možno ešte nižšie ako iní. Samozrejme, priestory sa dajú využiť aj na spoločenské udalosti. Aj naša škola tu už oslávila Deň učiteľov. Pokojne by tu mohla byť aj svadba,“ dodáva Emil Blicha.
 

Súčasťou zariadenia je aj profesionálne vybavená posilňovňa.

Snahu občianskeho združenia ocenil aj štátny tajomník Peter Krajňák, ktorý nešetril slovami vďaky a chvály. „Urobili ste kus dobrej práce a patrí vám za to naozaj veľká vďaka. Sídlisko Sekčov bude mať štyridsať rokov od jeho výstavby a treba povedať, že je to veľmi pekný darček k jeho výročiu. Som veľmi rád, že ožíva tento priestor. Je to spojenie športu a kultúry,“ uzatvára Peter Krajňák.

Foto: redakcia

Diskusia k článku