Mladší dorastenci Tatrana Prešov skoncentrovaní a kompletní hrali výborne

Mladší dorastenci Tatrana Prešov skoncentrovaní a kompletní hrali výborne

(vz) - Mladší dorastenci Tatrana Prešov obhájili titul majstrov Slovenska. Po skončení dorasteneckej ligy čakala na zverencov trénera Mareka Gernáta záverečná bodka sezóny na Československom pohári v Trebišove, kde tiež obhajovali prvenstvo. Na pohári si sily zmerali prvé dva najlepšie tímy zo Slovenska a Česka. Tentoraz súper zo Zubří bol nad sily mladých Prešovčanov.

O uplynulej sezóne sme sa pozhovárali s trénerom Marekom Gernátom. Ako hodnotíte práve skončenú hádzanársku sezónu?
- Každú sezónu začíname s nejakými cieľmi. Štandardne sa zúčastňujeme rôznych turnajov v prípravnom období. Vrcholom bola obhajoba titulu majstra Slovenska, čo sa nám podarilo a snaha dostať sa na Československý pohár. Myslím si, že na tie vrcholy sme sa vedeli pripraviť. Vyhrali sme zopár turnajov, obhájili sme titul. No bolo v lige aj zopár chvíľ, kde sme neboli kompletní, čo ovplyvnilo niektoré zápasy, kde nebol podaný náš stopercentný výkon. Akonáhle sme boli kompletní, bez zranení, tak sme na tých najťažších súperoch Topoľčany, Nové Zámky vedeli pripraviť i zahrať a boli sme dominantní. Mrzí ma prehra v Považskej Bystrici. Máme veľa chlapcov reprezentantov, dobrých študentov a niekedy sme museli uprednostniť ich študijné povinnosti pred tréningom, takže v podstate sa nám to niekedy vrátilo v tom zlom. Ja som maximálne spokojný. Pokiaľ boli hráči skoncentrovaní a vedeli čo a ako ideme, tak sa nám hra darila, či v obrannom systéme jeden, dva tri, alebo v útočnej fáze.

Mali ste nejaké prednosti?
- Naša najväčšia sila spočívala v zakončení z druhej vlny, kde sme mali hráčov ako Kubo Kravčák, Ján Surňák, ktorí sa dokázali presadzovať a na pivote Peter Kimák i Marko Antl. To boli hráči, ktorí ťahali útočnú fázu a „samozrejme” svoje odviedli aj v obrane. Za nami stála aj najlepšia trojica brankárov, kde som mal veľký problém sa rozhodnúť kto bude jednotka. Fakt kvalitní brankári v svojej vekovej kategórii. Dvaja ešte na budúcu sezónu ostávajú v mladšom doraste, z čoho sa ja osobne veľmi teším.

Chceli ste obhájiť aj prvenstvo v Československom pohári, ale ten putoval do Čiech. Ako to vidíte?
- Československý pohár je špecifický turnaj. Zmenil sa model, nehralo sa každý s každým, ale iba semifinále a finále. Po ťažkom semifinále so Sokolom Nové Veselí 25:24, kde sme museli bojovať do posledných chvíľ o víťazstvo, čo nás stálo veľmi veľa síl a potom proti veľmi fyzicky zdatným hráčom zo Zubrí sme vo finále ťahali od začiatku za kratší koniec, napriek tomu, že sme sa na finále dobre pripravili, pozreli sme si aj video. Nezvládli sme úvod. Urobili sme tam päť technických chýb. Nakoniec ich bolo za prvý polčas dvanásť, prehrali sme ho 10:15 a stratili sebavedomie. Počas prestávky sme si povedali, že pôjdeme krok po kroku, znížime náskok súpera, ale, žiaľ, aj nedisciplinovanosťou a hlavne stratou fyzickej sily, kde si ju súper ušetril v semifinále, kde vyhral o pätnásť gólov. Energia nám chýbala po prestávke finálového duelu. Celkove sme spokojní, Zubří malo veľmi dobre vyskladaný tím zo šestnásť hráčov. Výborní ľaváci, čo nám chýbalo celú sezónu. Kvalitný ľavák na pravej spojke aj na pravom krídle. Hrať s pravákmi cez ruku je to ozaj náročné. Ak by sme mali ľaváka, tak ten tímový výkon by bol určite oveľa lepší.

Teraz nasleduje prestávka. Bude po nej veľká obmena v kolektíve?

- Veľká zmena bude v tom, že hráči ročníka 2003 sú rastom nižší, síce rýchli, dynamickí, agresívni, ale nižší. Chýbajú hráči na spojkách. Budú musieť spojkové rady vystužiť nováčikovia ročníka 2004, ktorí k nám prídu od starších žiakov, to bude špecifické. Odchádza jedenásť chlapcov do staršieho dorastu, nevieme koľko sa ich zapojí do tréningu, ale určite to skombinujeme. Tým, čo odchádzajú, prajem, aby na sebe makali a pracovali a aby si udržali ctižiadostivosť tak, aby sa im darilo a dúfam, že šiesti reprezentanti si udržia výkonnosť a žiaci, ktorí prídu dúfam, že sa rýchle adaptujú. Poznáme ich a ja sa teším znova na novú výzvu.
 


Foto: V. Zamborský

Diskusia k článku