Hádzanári Tatrana Prešov znova v skupine C Ligy majstrov

Hádzanári Tatrana Prešov znova v skupine C Ligy majstrov

(vz) - Štvrtkový žreb vo Viedni rozhodol o tom, že hádzanári slovenského majstra Tatran Prešov budú hrať opäť v skupine C Ligy majstrov. V nej si tak, ako v predchádzajúcej sezóne, zahrá 28 družstiev rozdelených do štyroch skupín (kvalifikácia sa hrať nebude). V A a B - skupine, ktoré sú určené pre elitu, bude po osem tímov a v C a D - skupine po šesť. Takto sa však bude hrať naposledy. Od sezóny 2020/2021 príde k zmene hracieho systému.

Najlepší výsledok v Lige majstrov dosiahol Tatran v uplynulej sezóne, keď v základnej C skupine z desiatich duelov vyhral sedem, skončil tretí a len horším vzájomným skóre o gól s portugalským Sportingom Lisabon nepostúpil do vyraďovacej fázy. Portugalčanom to môžu Prešovčania odplatiť v nadchádzajúcej sezóne, pretože sa v skupine znova stretnú. Ich ďalšími súpermi budú švédsky Sävehof, fínsky Cocks, macedónsky Eurofarm Rabotnik a španielsky Irun. Skupinové súboje Ligy majstrov sa začnú 11.-15. septembra.

S aktuálnym majstrom Švédska IK Sävehof, ktorý prekvapujúco ovládol play-off po tom, čo v dlhodobej časti obsadil až siedmu priečku, sa Tatran už v Lige majstrov stretol. V sezóne 2010/11 s ním v skupinovej fáze doma remizoval 31:31 a vonku prehral tesne 32:33. Sävehof sa do Ligy majstrov vracia po siedmich rokoch. V sezóne 2013/14 klub vyhral Challenge cup. Priaznivci zeleno-bielych si určite pamätajú na fínsky Cocks. Tatran nad ním v domácom kvalifikačnom turnaji v sezóne 2017/18 vyhral v zápase o 3. miesto 30:27. V minulej sezóne sa fínsky majster predstavil podobne ako Tatran v hlavnej fáze súťaže, v skupine D obsadil 5. miesto so 6 bodmi. Po vyše desiatich rokoch sa vracia do pohárovej Európy Bidasoa Irun zo Španielska, ktorý skončil v španielskej Asobal lige na druhom mieste za Barcelonou. Z prvenstva v Lige majstrov sa tešil Irun v sezóne 1994/95 a o rok neskôr bol vo finále. Macedónsky Eurofarm Rabotnik, ktorý je jediným nováčikom súťaže, sa v tabuľke macedónskej ligy dokázal v nadstavbovej časti bodovo vyrovnať poslednému víťazovi Ligy majstrov Vardaru Skopje a vybojoval vicemajstrovský titul. V predchádzajúcej sezóne v Pohári EHF v skupine B obsadil posledné 4. miesto s dvoma bodmi.

Tréner Tatrana Prešov Slavko Goluža: „V skupinovej fáze Ligy majstrov niet slabých súperov. Ide o mužstvá, ktoré sú majstrami svojich krajín, alebo sa umiestnili na druhom mieste. Na prvý pohľad možno skupina vyzerá jednoducho, ale netreba sa nechať zaviesť. Každé z mužstiev, predovšetkým doma, bude veľmi nepríjemné. Či to bude Macedónsko, kde sa dá očakávať niekoľkotisícová návšteva, ale to isté platí prakticky aj pre ostatné tímy. Zápasy vonku teda nebudú jednoduché a netreba sa nechať uniesť tým, že názvami sa jedná možnože pre verejnosť o trochu menej známe hádzanárske mužstvá. Treba byť koncentrovaní a ísť krok za krokom. Rozhodne však ako v predchádzajúcich sezónach chceme uspieť a urobíme všetko preto, aby sme sa čím lepšie umiestnili v skupine a zabojovali o postup.“
Miroslav Benický, generálny manažér Tatrana: „Máme skupinu, o ktorej by mnohí povedali, že je to hrateľná skupina. To je určite dobré, keďže aj minulý rok bolo cieľom zabojovať o prvé dve priečky, čo nám napokon o máličko ušlo. Určite budeme z našej strany chcieť urobiť všetko pre to, aby sme boli úspešní a zabojovali o postup. Aj keď je tu veľmi nepríjemný Sävehof, majster Švédska, ktorý prekonal Kristianstad a to sa nedá podceniť. A to platí pre všetky mužstvá. Nedajú sa podceniť. My musíme predovšetkým zabojovať a ustrážiť si body doma, ktoré nám v minulej sezóne chýbali. Čo sa týka zápasov vonku, hoci to nie je jednoduché zopakovať, chceme podobne ako naposledy brať body aj zo súperových ihrísk. Ide o Ligu majstrov, najlepšiu európsku súťaž. Tešíme sa na to, že sme jej účastníkmi a budeme môcť privítať mužstvá z rôznych krajín a už teraz sa tešíme na domáce zápasy a našich fanúšikov.“


Foto: V. Zamborský

Diskusia k článku