P. Káčer: Niekedy mám pocit, že som najlepší útočník proti vlastnému brankárovi

P. Káčer: Niekedy mám pocit, že som najlepší útočník proti vlastnému brankárovi

(jm) – Hlasovanie často býva všeľudová zábava. Zapojíte sa do nej aj vy? Že do ktorej? Známy OTO (osobnosť televíznej obrazovky) už takpovediac klope na dvere a 11. marca 2017 príde k nám. Dovtedy sa môže každý rozhodnúť, komu dá svoj hlas. Medzi nominantmi v kategórii Program roka je aj Káčer na bicykli 2016, ktorej ústrednou postavou je správca Nadácie TA3 Peter Káčer. Hendikepovaný muž, ktorý absolvuje tisíce kilometrov, aby pomáhal tým, ktorí to potrebujú. Porozprávali sme sa s ním, dozvedeli sa, okrem iného, že sa nepovažuje za športovca, kto je jeho vzorom a kopec ďalších zaujímavostí. A vy, milí čitatelia, môžete vážne pouvažovať nad tým, či sa nakoniec nerozhodnete práve pre jeho program. Je to na vás, P. Káčer si to určite zaslúži...

Meno Peter Káčer je známe po celom Slovensku. Okrem vás, kto alebo čo má na tom najväčšiu zásluhu? 

Nemyslím si, že po Slovensku je známe moje meno, skôr si myslím, že myšlienka s ktorou každoročne sadám na bicykel postupne získava podporovateľov. Na jednej strane ma to teší a tiež mi to dáva energiu.

Akým by bol Peter Káčer človekom, keby bol úplne zdravý? Zaradil by sa medzi ľudí s úzkym okruhom príbuzných a priateľov a žil si svoj život takpovediac iba pre seba?

Myslím si, že každý kto žije život pre seba je smutný. Ja sa tak necítim. Skôr naopak. Mám veľkú radosť z vecí, ktoré môžem robiť, lebo dnes si nemôže každý povedať, že sa má priestor venovať tomu čo ho baví. Bez ohľadu na môj hendikep je pre mňa dôležité stretávať sa s ľuďmi, ktorí sú veselí, pozitívni a bez ohľadu na svoju kondíciu sa vedia s radosťami aj starosťami podeliť s inými. Mám rád otvorených ľudí, ktorých práve vďaka svojej úprimnosti považujem za svojich priateľov.

Zdolávate kilometre, porážate svojho najväčšieho súpera, ktorým je jeho osud. Sú však napríklad aj iní rivali, o ktorých viete len vy. Hrozilo niekedy, že vás môžu aj poraziť?

Najväčším rivalom pre každého je lenivosť a zatrpknutosť. Podľa mňa nikdy nikomu nepomohli a nedokážu vyvolať ani úsmev na tvári. S lenivosťou a zatrpknutosťou musí každý bojovať, lebo ak sa nám podarí ich zdolať, ostatné bariéry nestoja za pozornosť. A keď si spomeniem napríklad na minuloročný august, ako som zdolával neďaleký horský prechod Branisko, tak ďalším rivalom je motivácia. Keď ju stratíte, akoby vás opustila energia a chuť. Cítim sa plný energie a chuti naplno sa venovať pomoci iným. Preto nedávam šancu lenivosti.


Mohli by ste byť životným vzorom pre milióny ľudí. Kto je vašim životným vzorom z nešportového prostredia?

Ja nemám nejaký vzor, či modlu, ktorú sa snažím kopírovať. Skôr vnímam ľudí podľa toho ako sa správajú a tak sa od nich inšpirujem. Pravidelne mi chodia listy so žiadosťou o pomoc z nadácie. Keď čítam o smutných osudoch a keď sa stretnem s ľuďmi, ktorým sa podarilo pomôcť, ich považujem za vzory. Oni nerezignovali, zabojovali s neľahkým osudom a v zložitých situáciách nestratili nádej.  

Poznáte v živote ešte niečo krajšie, než pomáhať tým, ktorí sú na to odkázaní?  

Poznáte v živote niečo krajšie, ako úprimnú radosť? Tešiť sa môžeme z veľa vecí, kým materiálne sa pominú, tie citové pretrvávajú. Napríklad v spomienkach, čo mňa osobne poriadne motivuje.

Prezradíte niektoré čísla súvisiace s vašimi športovými výkonmi?

Minulý rok som nabicykloval viac ako 4000 kilometrov. Športové výkony sú pre športovcov, ja sa necítim športovcom, ale človekom, ktorý šport vníma ako kroky na ceste za pomocou.

Dali ste si v živote „vlastný gól“?

Vlastných gólov nebolo málo. Niekedy mám pocit, že som najlepší útočník proti vlastnému brankárovi. Je ale dôležité, aby som sa z vlastných ale aj z cudzích gólov poučil.

Je začiatok roka 2017. Prezradíte svoj športový kalendár od januára do decembra? Objaví sa v ňom znova aj mesto Prešov?  

Začiatok roka je hlavne o tom, že s diárom v ruke začínam s priateľmi tvoriť novú trasu ďalšieho ročníka charitatívneho podujatia. Samozrejme, pomedzi to musím zvládať všetku byrokraciu a povinnosti, ktoré sa viažu na funkciu správcu Nadácie TA3. Zatiaľ je priskoro hovoriť o tom, či trasa augustovej jazdy pôjde Prešovom, ale určite chcem,  aby v nej mal východ svoje miesto. Minulý ročník bol takmer celý o východnom Slovensku a som presvedčený, že lepší ročník doposiaľ nebol.

Čo viete o prešovskom športe – samozrejme bez toho, aby ste si museli pomôcť internetovým vyhľadávačom?

Keď si mám spojiť Prešov so športom, hneď mi napadne hádzaná a samozrejme futbal. Bol by som rád, keby sa úspechy prešovských hádzanárov presunuli na trávnik 1. FC Tatran. Takže toto môžem povedať, bez toho, aby som si pomohol vyhľadávačom.


Čo o sebe prezradil?

Dátum narodenia: 4.12.1974
Znamenie:  Strelec
Prezývka: Kačko
Najobľúbenejší svetový športovec: Peter Sagan
Najobľúbenejší športový klub: nemá
Najväčší športový úspech: vybicyklovanie na Sliezsky Dom
Športovci v rodine: nemá
Obľúbené číslo (a prečo):  1 - lebo chce, aby to, čo robí, vyšlo vždy na jednotku
Osobné záľuby: motorizmus, šport
Najobľúbenejšie jedlo: plnená paprika
Najobľúbenejší nápoj:  voda
Najobľúbenejšia hudba (skupina): Bratia Nedvědovi  
Najobľúbenejší film:  MASH
Zlozvyky, neresti:  "Nechám si ich pre seba"

 

Foto: archív Nadácie TA3

Diskusia k článku