M. Benko o zápase na Tehelnom poli: „Mal som aj ťažké situácie v stretnutí, ktoré som dobre vyhodnotil“

M. Benko o zápase na Tehelnom poli: „Mal som aj ťažké situácie v stretnutí, ktoré som dobre vyhodnotil“

(pv) - Dvadsaťdvatisíc divákov a veľká šou. Také bolo nedeľňajšie veľkolepé otvorenie nového futbalového štadióna na Tehelnom poli. Pre fanúšikov bol od štvrtej hodiny pripravený program, zápas Slovana so Spartakom Trnava začal o osemnástej. V útrobách štadióna sa na tento dôležitý duel pripravoval aj asistent hlavného rozhodcu Miroslav Benko.

Ako vyzerala vaša príprava tesne pred zápasom? Máte nejaké špeciálne „rituály“?
- Príprava na každý zápas je rovnaká, cez týždeň dvakrát tréning, v piatok rýchle balenie a stále musíme byť 90 – 120 minút pred stretnutím na štadióne. Ale keď som sa dozvedel nomináciu na tento zápas, tak som až spozornel a, samozrejme, aj potešil a vedel som, že ma čaká sledovaný šláger pred „plným“ štadiónom, kde budú rozhodovať aj moje rozhodnutia na hracej ploche. Špeciálny „rituál“ mám stále pred stretnutím, že keď idem na svoju „čiaru“ (miesto), tak sa zohnem a odtrhnem stebielko trávy. S tým mám problém na umelých hracích plochách (smiech).

Aké pocity ste mali počas slávnostného otvorenia štadióna? Nespomenuli ste si na ten náš prešovský, aký bude jeho ďalší osud?
- Pocity boli fantastické. Ešte len keď sme prišli na štadión dve hodiny pred stretnutím, tak štadión sa už zapĺňal. Na Slovensku to vôbec nie je zvykom. A pri nástupe to už boli zimomriavky a klamal by som, keby som nepovedal, že som bol trošku nervózny. V takýchto zápasoch sa môžete pred celým Slovenskom ukázať buď pozitívne alebo negatívne. Škoda, že v Prešove ešte nemáme takýto štadión, hoci aj s menšou kapacitou. Hlavné mesto si zaslúži jeden takýto veľký štadión, aby mala kde hrávať reprezentácia okrem Slovana, ale aj prešovský Tatran si určite zaslúži. Veď sme najstarším klubom na Slovensku. A určite si zaslúžime aj hrávať vo Fortuna lige a nie o záchranu v 2. lige. Je to smutné. Verím, že tento stav dlho trvať nebude.

Na Tehelné pole prišli mnohé zvučné futbalové mená. Na koho z toho množstva legiend ste sa najviac tešili? Predsa len, boli to hráči, ktorí boli kedysi veľké futbalové hviezdy a idoly pre mladých športovcov.
- Bolo to veľmi pekné, že si funkcionári Slovana pri otvorení nového štadióna spomenuli na všetkých bývalých hráčov a pozvali ich na Tehelné pole. Všetci boli na hracej ploche a funkcionári im zablahoželali a dostali suvenír na pamiatku. Nezabudlo sa ani na nás, a na pamiatku sme dostali tiež dres s nápisom Tehelné pole s číslom 2019. Keď futbalové hviezdy boli na hracej ploche, tak my sme sa už venovali rozcvičke a zápasu. Ale pár slov som prehodil s pánmi Gálisom a Venglošom starším. Keď som došiel na štadión, tak hneď ma prišiel na hraciu plochu pozdraviť aj Prešovčan Marcel Merčiak.
 


Poďme k samotnému zápasu. Ako ho dnes, s odstupom niekoľkých dní, vnímate? Bol to adrenalín?
- S odstupom času stále ešte rozmýšľam o tomto zápase a o zážitku. Lebo takýto zápas pri otvorení krásneho futbalového chrámu už mi nikto nezoberie. Mal som aj ťažké situácie v stretnutí, ktoré som dobre vyhodnotil, takže ten dobrý pocit má ešte väčšiu váhu. Určite adrenalín to bol. Často som delegovaný na ťažké stretnutia, hlavne medzi mužstvami Slovan, Trnava, Žilina, Dunajská Streda, takže ten adrenalín si užívam. Akurát v stredu tento týždeň sme mali fyzické previerky, tiež zvládnuté, a členovia komisie rozhodcov mi povedali, že ja som na adrenalínové zápasy ako stvorený, že to bude asi tou politikou, že aj politici majú radi adrenalín a musia veľa vydržať (smiech).

Ste v kontakte s hráčmi pred samotným zápasom, alebo sa opýtam ináč, máte medzi hráčmi aj kamarátov?

- Samozrejme, medzi hráčmi mám veľmi veľa kamarátov. A už keď často chodím rozhodovať jednotlivým mužstvám, tak sa poznáme. Či už s Mohom, Šporárom alebo Čavričom zo Slovana, Mihalíkom zo Žiliny, Hukom z Dunajskej Stredy, s Čonkom a Grendelom z Trnavy. Sú aj osobnosťami v mužstve, a aj dobrými hráčmi. Ale aj keď sú to kamaráti, cítia, že rozhodcovia pochybili, tak nám nič „nedarujú“ a opačne ani rozhodcovia im. Keď je čas pred zápasom, tak sa porozprávame a aj požartujeme. Futbal je fenomén a mal by ľudí spájať a nie rozdeľovať. Tak ako hráči, aj rozhodcovia sú súčasťou hry. A vtedy sú najlepší, keď sa o nich čo najmenej rozpráva.

Do Bratislavy neprišiel fanklub z Trnavy. Bolo to cítiť na samotnej atmosfére?
- Veľká škoda, že fanúšikovia Spartaka neprišli na štadión. Určite tá atmosféra by bola ešte väčšia, lebo fanklub Trnavy vie vytvoriť „horúcu“ atmosféru. Tie derby zápasy majú svoj náboj aj v hľadisku.

Čo vás najviac prekvapilo počas nedeľňajšieho zápasu?

- Najviac má prekvapilo a potešilo, že ľudia si našli cestu na štadión a samotná organizácia zápasu s laserovou šou a otvorenie nového štadióna. Bol to sviatok futbalu ako sa patrí, na vysokej úrovni. A, samozrejme, som rád, že som nesklamal Komisiu rozhodcov, a že som nepochybil v stretnutí. Takže môžem sa pripravovať na ďalšie stretnutia.

Prešovský Tatran patrí medzi najstaršie kluby, no dnes sa potáca v neistote, hrozí mu zostup do ešte nižšej ligy. Mnohí skeptici si myslia, že nový futbalový štadión v Prešove budú zbytočne vyhodené peniaze... Myslíte si, že vstane ako Fénix z popola?

- Ja si myslím, že peniaze na výstavbu nového štadióna nie sú zbytočne vyhodené. Ak sa postaví štadión, tak ho nám už nikto nezoberie. Otázka je, či je dobré, že na akom mieste sa stavia tento štadión. Projekt som videl, a keď takto bude vyzerať aj vo finálnej podobe, tak bude jeden z najkrajších na Slovensku. Tatran prežíva zlé obdobie, keďže je na spodných miestach v tabuľke 2. ligy, z ktorej vypadávajú štyri mužstvá. Náš klub by mal hrať v „prvej šestke“ Fortuna ligy ako teraz Michalovce. Už dávno sme v Prešove nevideli Trnavu či
Slovan. Verím, že po výstavbe štadióna Tatran dostane novú injekciu a bude v inej súťaži ako doteraz.

Foto: Archív MB

Diskusia k článku