Pripomíname si 110 rokov od narodenia prešovského športovca Emila Biharyho

0
253
E. Bihary, hráč ŠK Slávia Prešov. / Vynikajúci športovec a vzácny človek.

V histórii prešovského športu patrí popredné miesto futbalovej a hokejovej legende Emilovi Biharymu, ktorého 110. výročie narodenia si práve v týchto dňoch pripomíname. Narodil sa 31. júla 1910 v rodine gréckokatolíckeho farára, dnes už zaniknutej obci Vyšná Poľana, okres Snina. Po smrti otca sa rodina, matka a dvaja súrodenci presťahovali do Prešova, kde z neho vyrástol  všestranný športovec. Okrem futbalu a hokeja venoval sa  tiež tenisu, stolnému tenisu a kolkom.

Bol vynikajúcim futbalistom so žonglérskou technikou, o ktorého prejavovali záujem nielen domáce, ale aj zahraničné kluby /MTK Budapest, Ferencváros Budapest/. Napriek lákavým finančným ponukám z Prešova neodišiel. V medzivojnovom období hral v mužstvách PTV Prešov, Rusj Prešov, Tȍrekves-Snaha Prešov a od roku 1936 v Slávii Prešov. Svoju výkonnosť si udržal do vysokého veku, keď nastupoval na zápasy aj so svojimi zverencami, ktorých trénoval. Za Spartu Prešov  naposledy hral ako 37-ročný v majstrovskom zápase v sezóne 1947/1948 v Levoči, keď v mužstve chýbal jedenásty hráč.

Pripomíname si 110 rokov od narodenia prešovského športovca Emila Biharyho
Futbalové mužstvo Slávie Prešov, E. Bihary štvrtý sprava.

Už počas aktívnej činnosti trénoval mládežnícke družstvá žiakov a dorastencov Slávie Prešov. S dorastencami získal v rokoch 1940, 1941, 1942 tri tituly Majstrov Slovenska a blízko mali aj k štvrtému v roku 1944. Na rozhodujúci zápas v Seredi však v dôsledku vypuknutia SNP nenastúpili. Svojím pedagogickým prístupom a až otcovským vzťahom k svojim zverencom vychoval budúcich ligových hráčov  i reprezentantov  /Šimanský, Danko, Karel, Semeši, Steinerovci, Pavlovičovci a i./.

Jeho športová univerzálnosť sa prejavila aj v novom zimnom športe, ľadovom hokeji. Patril k niekoľkým hráčom, ktorí začínali v ére bandy hokeja a hrali kanadský hokej na vysokej úrovni aj po vojne. V medzivojnovom období bol považovaný za jedného z najlepších hokejových útočníkov. Bol hráčom ŠK Slávia Prešov, kde  patril k najlepším strelcom. V roku 1932 získal s ŠK Slávia Prešov titul majstra župy i hokejového majstra Slovenska. Ako jeden z trojice hokejistov ŠK Slávia Prešov /Olejník, Demko/, bol v roku 1940 členom  prvého reprezentačného mužstva Slovenska na Medzinárodnom turnaji zimných športov v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. Svoju vysokú výkonnosť si naďalej udržiaval a v roku 1941 vyhral s mužstvom Slávia Prešov v Poprade medzinárodne obsadený Tatranský pohár, kde bol vyhlásený za najlepšieho hráča turnaja.

V civilnom  a osobnom živote ho charakterizovala priateľskosť, skromnosť a slušnosť. Jeho lokalpatriotizmus bol u Prešovčanov citlivo vnímaný a nepriamo sa odrazil v názve  predajne  s textilom „U Biharyho“, kde ako predavač roky pôsobil. V prešovskom futbale, tak ako Ladislav Pavlovič, sa stal symbolom vernosti mestu, klubu a jeho fanúšikom.

Zomrel 4. decembra 1976, je pochovaný na prešovskom cintoríne.

Pripomíname si 110 rokov od narodenia prešovského športovca Emila Biharyho
Trojnásobný dorasteneckí majstri Slovenska. Tréner E. Bihary vpravo.

 

Igor Lazorík,
Krajské múzeum v Prešove

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu