Medzvedza skala na Šindliarskej sedemnástke

0
515

Turistický klub Medzvedza skala Šindliar zorganizoval štrnásty ročník turistického podujatia Šindliarska sedemnástka. Päťdesiatka aktérov sa stretla pri miestnom prameni Sultánka. Táto minerálna voda sa v minulosti vyvážala až do Ameriky. Potom sa autobusom prepravila do priesmyku Branisko na Chválabohu. Z neho sa zišlo k Diablovej výverovej diere – vyteká tam voda Veľkej Svinky. Ďalej sa išlo úvozmi ponad dedinu Poľanovce až na skládku nad Kyselkou.

Slnko turistom prialo a tak v sedle Prašivá na plošine Sihoť mali veľkú časť Spiša ako na dlani. Prudké stúpanie lesným úvozom ich priviedlo na Zelenú skalu. Vďaka turistom na čele s Jánom Chovancom z Vyšného Slavkova bola táto skalná vyvýšenina v roku 2006 vyčistená a sprístupnená verejnosti. Je z nej vidno Slovenské rudohorie, Dreveník, Spišský hrad, Kráľovú hoľu, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Belianske Tatry, Levočské vrchy, Čergov a tiež dedinku Brutovce z vtáčej perspektívy.

Vyznávači pobytu v prírode potom po lesných zvážniciach traverzovali Kráľovnú Smrekovicu. Nasledovala prestávka na lúke pri Kravcovej pod vrchnou Lieskovského chatou. Cez rozvodnené Mláky zostúpili na Roveň za asistencie hríbov, kuriatok a rýdzikov a došli do cieľa v malebnej obci Šindliar. Aktéri pri guľáši a zlatistom moku poďakovali za podporu sponzorom a ústretovosť starostovi obce a debatovali už o budúcoročnom pätnástom ročníku.

Autor: František Bednár