Odišiel Václav Klohna

0
288
Ilustračné foto: Northfoto

Bol 21. august, keď nás zasiahla smutná správa. Svoju životnú cestu ukončil Václav Klohna. Výnimočný človek so srdcom na dlani, vždy optimisticky naladený, ochotný pomôcť, povzbudiť a posmeliť. Nikdy nie v obyčajných veciach.

Od svojho detstva som bola umiestnená v zariadení pre zdravotne znevýhodnených v Košiciach.

Nie, nebolo to preto, aby sa ma rodina chcela vzdať. V tom čase bol pojem integrácie veľkou neznámou. Do istej miery bolo výhodné, že sme si boli všetci rovní. Nemenej dôležité bolo aj nadobudnutie vzdelania, ktoré nám pomohlo k správnemu nasmerovaniu v budúcom živote. Svoje školské časy som teda strávila so synom zosnulého, ktorý zvládal a zvláda svoj pestrý život na invalidnom vozíku. Mimoriadne šľachetná bola skutočnosť, že pre zosnulého bolo samozrejmosťou byť k dispozícii nám všetkým, nie iba svojim blízkym.

Žil darovaný život do poslednej chvíle. Vždy hľadal spôsoby ako eliminovať dôsledky utrpenia a bolesti v živote odkázaných na pomoc a opateru. Tomuto tajomstvu dokáže rozumieť len ten, kto má skúsenosť.  Som šťastná, že som Václava Klohna mohla poznať. Verím, že nebo má zisk vzácneho človeka. Ďakujeme!

PaedDr. Ivana Mochorovská

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu