Štefan Jačiansky by mal deväťdesiat

0
1055

(nšc) – Pred deväťdesiatimi rokmi, 3. júna, sa v rumunskom Nadlaku narodil Štefan Jačiansky. Celý svoj život upísal futbalu, bol hráčom a trénerom. Hral v žiackych a dorasteneckých družstvách Gloria Arad, UT Arad, Slávia Bratislava. Už v dvadsiatich dvoch rokoch sa rozhodol pre trénerské remeslo v bratislavskej Slávii.

Nezabudnuteľný tréner a skvelý stratég pôsobil vo viacerých slovenských kluboch. Trénoval v Slávii Bratislava, Slovane Bratislava, Tatrane Prešov, Žiline, VSS Košice, Martine, Dunajskej Strede a vo VSŽ Košice.

Tatran Prešov pod jeho vedením obsadil v prvej československej lige ročníka 1960/61 šieste miesto. Potom bol úspešným trénerom v Košiciach. Neskôr sa mu opäť darilo v Tatrane Prešov. V ročníku 1976/77 Prešovčania pod jeho vedením vyhrali druhú československú ligu, v ďalšej sezóne pod jeho taktovkou obsadili v prvej lige 7. miesto.

Štefan Jačiansky, pre ktorého bol trénerským otcom Leopold Šťastný, sa nezmazateľne zapísal do histórie prešovského a košického futbalu. Z každého hráča dokázal vyžmýkať maximum, mužstvu vymyslieť účinnú taktiku a stratégiu. Pod jeho rukami rástli viacerí reprezentanti.

V rokoch 1965 až 1969 bol asistentom trénera A mužstva Československa Jozefa Marka. Viedol i dorasteneckú, juniorskú a akademickú reprezentáciu Československa, v rokoch 1970 až 1974 bol trénerom výberu Slovenska. Bola mu udelená futbalová Cena fair play MUDr. Ivana Chodáka.

Štefan Jačiansky zomrel v októbri 1995.

Foto: Ján Jacoš, Róbert Berenhaut