Už v utorok v Prešove Európska liga v hádzanej

0
606
Hádzanári Tatrana Prešov / Foto: V. Zamborský

(vz) – Zo sídla Európskej hádzanárskej federácie prišla do Prešova dobrá správa. Po odložených stretnutiach slovenskej extraligy sa duel prvého kola  premiérového ročníka Európskej ligy Tatran Prešov – USAM Nimes Gard uskutoční v plánovanom termíne v utorok 20. októbra o o 20.45 h. bez divákov. Priamy prenos zápasu odvysiela televízna stanica Sport 2. 

Slovenský majster v tejto druhej najprestížnejšej európskej súťaži  bude účinkovať v B skupine, v nej sú okrem francúzskeho celku ešte nemecký Fuchse Berlín, portugalský Sporting CP Lisabon, švédsky IFK Kristianstad a C. S. Dinamo Bukurešť z Rumunska.

„Na základe všetkých informácií, ktoré Európska hádzanárska federácia mala od kompetentných slovenských úradov a inštitúcií, padlo v piatok predpoludním rozhodnutie, že zápas Tatrana s Nimes sa uskutoční v naplánovanom termíne,“  povedal generálny manažér Tatrana Prešov Miroslav Benický a dodal: „Veľmi pozitívne je, že v platnosti je aj manuál, ktorý rieši možnosti odohrania športových stretnutí. Z neho vplýva, že prípadne pozitívne testovaný hráč na Covid-19 ide do karantény. Avšak zvyšok mužstva môže na stretnutie nastúpiť. Práve to bolo jedným z kritických bodov, za akých podmienok sa zápasy môžu uskutočniť. Takže v utorok nastúpime na premiérový duel EHL a ak sa nič mimoriadne neudeje, tak vycestujeme aj na zápas druhého kola do Lisabonu,“ dodal Benický.

Francúzsky tím je už od nedele v Prešove. Hneď po stretnutí cestuje domov. USAM Nimes Gard oslavuje v tejto sezóne 60. výročie svojho založenia. Svoju poslednú veľké trofej získali Francúzi v ročníku 1992/93, keď sa po štvrtýkrát stali majstrami krajiny. Následne absolvovali svoje jediné účinkovanie v skupinovej fáze Ligy majstrov. V jej historicky prvom ročníku sa prebojovali do skupinovej fázy cez kvalifikáciu, v ktorej mimochodom prešli aj cez náš Tatran. Ako víťazi Francúzskeho pohára, čo sa im podarilo trikrát v histórii, hrali v nasledujúcej sezóne 1994/95 v Pohári víťazov pohárov, kde sa prebojovali do osemfinále. Na ďalšiu účasť v európskych pohárových súťažiach potom museli čakať dlhých 25 rokov. Dočkali sa jej v minulej sezóne, keď sa predstavili v skupinovej fáze Pohára EHF. Tú napokon nedovolila dokončiť pandémia ochorenia COVID-19. Zostavu USAM Nimes Gard tvoria v prevažnej väčšine francúzski hráči na čele s kapitánom Julienom Rebichonom.

Na súpiske sú len štyria legionári. Jedným z nich je slovenský reprezentačný brankár Teodor Paul. Nimes sa v minulej sezóne podarilo získať ľavého krídelníka a dvojnásobného víťaza Ligy majstrov v drese Montpellieru, za ktorý odohral 19 sezón, Michaela Guigoua. Pred touto sezónou zase podpísali skúseného 36-ročného slovinského reprezentanta Vida Kavtičnika, ktorý takisto dlhých desať sezón hral v drese Montpellieru a predtým za THW Kiel. Na druhej strane prišli o svoju 22-ročnú hviezdu Elohima Prandiho, ktorý si to zamieril do Paríža Saint-Germain.

Francúzsky tím má aktuálne v tejto sezóne za sebou úvodných päť kôl najvyššej francúzskej súťaže Starligue, po ktorej patrí zverencom trénera Francka Mauricea, ktorý je lodivodom klubu už od roku 2014, priebežné 5. miesto v tabuľke. Po dvoch víťazstvách nad Limoges (31:23) a Toulouse (29:28) utrpel Nimes dve prehry s Montpellierom (24:25) a Creteil (22:25). Naostatok v piatok remizoval na palubovke Chambery Savoie (29:29), keď mu v zostave chýbalo viacero hráčov.

Podľa vyžrebovania čaká v základnej skupine Tatran Prešov celkovo desať stretnutí, z toho päť v domácom prostredí. V roku 2020 je naplánovaných prvých šesť zápasov, z toho tri v Tatran handball aréne. Všetky domáce zápasy majú plánovaný začiatok o 20:45 hod. Veríme, že vzhľadom na prijímané opatrenia a aktuálnu situáciu nielen na Slovensku, ale aj v Európe sa podarí plán zápasov naplniť.

Plán zápasov TATRANA PREŠOV v Európskej hádzanárskej lige mužov v roku 2020

  1. kolo, utorok 20. októbra o 20:45 hod.: TATRAN PREŠOV – USAM Nimes Gard (Fra.)  
  2. kolo, utorok 27. októbra o 20:45 hod.: Sporting CP (Port.) – TATRAN PREŠOV
  3. kolo, utorok 17. novembra o 20.45 hod.: TATRAN PREŠOV – Dinamo Bukurešť (Rum.)
  4. kolo, utorok 24. novembra o 20.45 hod.: Füchse Berlín (Nem.) – TATRAN PREŠOV
  5. kolo, utorok 1. decembra o 18.45 hod.: IFK Kristianstad (Švé.) – TATRAN PREŠOV
  6. kolo, utorok 8. decembra o 20.45 hod.: TATRAN PREŠOV – IFK Kristianstad (Švé.)