Kam s deťmi počas letných prázdnin?

Kam s deťmi počas letných prázdnin?

(šaja, pv) - Hurá, sú tu dva mesiace prázdnin! Veta, na ktorú školáci čakali celý školský rok. Hlavu v smútku majú ale rodičia, nemajú toľko dní dovolenky. Čo s ratolesťami? Komu ich zveriť?

 Až 45 percent slovenských rodičov zabezpečuje prázdniny pre svoje deti u rodiny, nakoľko je tento variant najschodnejším riešením, hlavne z finančného hľadiska. Vyplýva to z telefonického prieskumu spoločnosti eCall, ktorá ho realizovala na reprezentatívnej vzorke 1629 respondentov.
Z prieskumu vyplynulo, že takmer polovica Slovákov hľadá pomoc pri vykrytí letných prázdnin u rodiny a svojich najbližších. Ukázalo sa tiež, že zákonom stanovený počet dní dovolenky na rok nie je pre rodičov dostačujúci na pokrytie celých prázdnin. Len jeden z desiatich Slovákov využíva cez letné prázdniny rôzne tábory, ktoré zabezpečia tvorivé myslenie detí a aktívne využívanie voľného času. Jediným negatívom je to, že sú finančne náročnejšie.


 
Alarmujúce je podľa prieskumu, že rodičia hľadajú kompromis v plánovaní dovolenky, pretože musia zohľadniť celé prázdniny. Preto sa často využíva dovolenka jedného z partnerov a po vyčerpaní si berie dovolenku druhý rodič. Rodina má niekedy problém byť pár dní spolu. Informácie médiám poskytol generálny manažér spoločnosti Ľuboš Pajerský.
A aké možnosti majú Prešovčania? V prípade materských škôl je situácia viac ako dobrá – škôlky totiž fungujú celé leto. Môžete si vyberať aj podľa lokality, ktorá vám vyhovuje najviac. 
 
„Táto služba je rodičmi značne využívaná, počas prvých dvoch júlových týždňov navštevuje materské školy v priemere okolo dvesto detí. Obavy rodičov zo stresu, ktorému je dieťa vystavené z dôvodu zmeny MŠ počas prázdnin, nie sú opodstatnené, učiteľky majú dlhoročnú prax v práci s deťmi, ktoré im prichádzajú počas letných mesiacov z iných MŠ a rodičia sa nemusia obávať adaptačných ťažkosti spojených s novým prostredím, v ktorom sa dieťa odrazu ocitne,“ uviedla hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová. Od 1. júla do 21. augusta budú v prevádzke najmenej tri až deväť materských škôl v rôznych mestských častiach, aby rodičia mali možnosť najvhodnejšieho výberu. Od 24. augusta bude následne všetkých 20 materských škôl v plnej prevádzke vítať svojich škôlkárov. 
 
Ak svoju ratolesť nechcete dať do škôlky, môžete využiť pobyty v letných táboroch. V ponuke sú rôzne dĺžky turnusov s rôznym zameraním.  V prípade, že nechcete, aby vaše dieťa bolo mimo domova počas nocí, vyberte mu jednodňový tábor. Jednoducho povedané – ráno dieťa „odovzdáte“ vedúcemu tábora a večer si ho vyzdvihnete. 
Najlepšou možnosťou ale samozrejme je pobyt u starých rodičov. Chutná babkina kuchyňa, láskavé objatie a celodenná starostlivosť o dieťa je pre pracujúcich rodičov na nezaplatenie.  

Foto: www, šaja

Diskusia k článku