Samko Hruška: „Vedel som, že sa uzdravím“

Samko Hruška: „Vedel som, že sa uzdravím“

(šaja) – Vyhral nad zákernou chorobou a dnes je fit! Jedenásťročný Samko Hruška mal nádor na mozgu v takom štádiu, že žiaden lekár ho nechcel operovať. Chorého chlapčeka s veľkými hnedými očkami sa nakoniec ujali v košickej nemocnici a dnes je zdravý. Na osemnásť mesiacov plných strachu a obáv už nechce statočný bojovník ani jeho mama Eva ani len spomínať.

„Chystali sme sa na dlhú cestu k rodičom. Štvorročnému Samkovi zrazu prišlo zle a niekoľkokrát vracal. Myslela som si, že je to len nejaká viróza, ale aj tak som s ním zašla k lekárovi,“ spomína mamička Eva Hrušková. „Lekár nás poslal na odborné vyšetrenie. Tam zistili, že Samko má nádor na mozgu. Keďže ochorenie bolo v pokročilom štádiu, sanitkou ho previezli do košickej nemocnice. Ja som za nimi trielila na aute,“ spomína mama na najhoršie dni svojho života. V ten deň bol Samko v akútnom ohrození života – mal opuch mozgu. Lekári ho museli najskôr zmierniť a až potom nasledovala operácia. Na verdikt čakala Eva nekonečné štyri hodiny. „Nikdy som neverila, že sa tak ukrutne dokážem báť. Nestihla som sa s ním pred operáciou  ani poriadne rozlúčiť, povedať mu ako veľmi ho ľúbim. Tie štyri hodiny boli najhoršie v mojom živote. Nikto z lekárov mi nevedel zaručiť, či sa mi synček z operačnej sály vráti živý. Ten ukrutný strach ma úplne paralyzoval. Napadlo mi, že sa postavím na stred cesty, nech ma zrazí auto, a nech je koniec,“ spomína na desivé chvíle Eva Hrušková. 
 
Operácia sa skončila dobre, no lekári nedokázali Samkovi odstrániť celý nádor. „Keby tak urobili, mohli by porušiť dôležité funkcie a synček mohol ostať ochrnutý,“ vysvetľuje Eva. Boj o život veselého chlapčeka sa teda neskončil. Začal sa kolotoč vyšetrení, bolestí a strachu. A potom prišlo na rad ožarovanie – malý chlapček dostával veľmi silné dávky. A popri tom absolvoval aj chemoterapiu. „Neraz sa k tomu pridružili rôzne komplikácie a my sme boli viacej v nemocnici ako doma. Dva roky som bola stále zbalená v aute, stále pripravená na pobyt v nemocnici,“ opisuje ťažké chvíle sympatická žena. 


 
„Synček od začiatku bojoval ako lev. Vedel, že mu lekári chcú pomôcť,“ hovorí Eva, ktorú vtedy doma čakali ďalší dvaja malí synovia – iba 2-ročný Hynek a 6-ročný Radovan. „Neraz sa ma pýtali, prečo nie som s nimi, ale stále so Samkom. Nechápali to a vyčítali mi, že ich nemám rada. V čase, keď bol Samko chorý, mi veľmi pomáhala mama, za čo jej veľmi ďakujem.“
Matka troch synov, ktorých v tom čase vychováva sama, musela byť počas dlhých osemnástich mesiacov Samkovej liečby veľmi statočná. Pred synčekom  vždy ukazovala len veselú tvár.  „S inými mamičkami som plakala v parku pri nemocnici,“ prezrádza pani Eva. 
 
Po liečbe Samkovi nádor  zmizol  a dnes je úplne zdravý. „Vedel som, že sa vyliečim. Veľmi sa teším, že začnem chodiť do novej školy a nájdem si nových kamarátov,“ povedal nám  malý  nezbedník, ktorý v týchto dňoch pomáha mame aj ockovi so sťahovaním na dedinu. Tam bude pani Eva pestovať zeleninu od výmyslu sveta, tak ako to robila aj doteraz. „Keď Samko ochorel, zmenili sme stravovacie návyky.  Nejeme biely cukor ani biele pečivo a v záhrade pestujem rôznu zeleninu. V obchode nekupujeme nič, všetko si dopestujem sama. Deťom dávam čerstvé šťavy z ovocia a zeleniny a Samkovi ešte aj horké jadrá marhúľ, ktoré sú účinné proti rakovine. Stravujeme sa zdravo a ja sa veľmi teším,  že sme všetci zdraví,“ dodáva s úsmevom Eva Hrušková. 

Foto: archív E. H. 

Diskusia k článku