O zbrojný pas žiadalo v Prešovskom kraji minulý rok takmer tisíc ľudí

O zbrojný pas žiadalo v Prešovskom kraji minulý rok takmer tisíc ľudí

Streľba na ulici či v škole je už takmer bežným obrazom v Amerike. No už ani Slovensko nie je veľmi bezpečné. Prepad zlatníctva s nešťastným koncom sa stal aj minulý týždeň v Bratislave. Prešovčania majú určite ešte v pamäti krvavú drámu, ktorá sa stala pred rokmi na Hlavnej ulici. Predavačka v záložni vtedy prišla o život. Zisťovali sme preto, aká je situácia so strelnými zbraňami v Prešove.

V Prešovskom kraji ku koncu roka 2013 polícia evidovala 28 522 strelných zbraní. Len v okrese Prešov ide o 8 172 a pre porovnanie, v okrese Košice bolo evidovaných 6 279 zbraní.
O vydanie zbrojného preukazu musí občan žiadať políciu. „Oddelenie dokladov odboru poriadkovej polície v Prešovskom kraji v roku 2013 zaevidovalo 942 žiadostí o vydanie zbrojného preukazu. Od začiatku tohto roka ich registrujú 86,“ informoval Daniel Džobanik, hovorca  KR PZ Prešov.
 
Z počtu  942 minuloročných žiadostí bolo 315 z okresu Prešov. Polícia v minulých rokoch preskúmala aj stovky zbraní z domácich zbierok. Išlo prevažne o guľomety a samopaly z vojnového obdobia, brokovnice, guľovnice, útočné pušky, revolvery a pištole. „V rokoch 2005-2006 ich bolo 392 a v rokoch 2009-2010 odovzdali 494 zbraní,“ vysvetlil hovorca a dodal, že zbrane boli odovzdané dobrovoľne.
 
Samozrejme, štatistiky nezaznamenávajú nelegálne držané zbrane. Tie však v spoločnosti, bohužiaľ, tiež nechýbajú.
 
Držiteľ zbrane musí spĺňať niekoľko podmienok. Musí o vydanie zbrojného preukazu  požiadať písomne a preukázať spôsobilosť na právne úkony. Taktiež je podmienkou bezúhonnosť a vek najmenej 21 rokov.  V prípade poľovníckych zbraní je možné vydať preukaz aj 18-ročným žiadateľom. Ďalšiu výnimku tvoria športoví strelci a vtedy je to možné aj vo veku 15 rokov. To, či preukaz bude vydaný, hodnotí komisia po absolvovaní skúšok žiadateľa.
 
Posledný nešťastný prípad bol hlásený aj v piatok v Medzilaborciach. Medzi železničnou stanicou a železničnou zastávkou náhodní chodci našli bezvládne telo  31-ročného miestneho muža. Podľa polície bola pri tele muža nájdená lovecká puška, ktorá bola zaslaná na expertízne skúmanie.  Na miesto nálezu bol privolaný lekár rýchlej zdravotnej pomoci, ktorý konštatoval smrť bez zavinenia inej osoby, ale na určenie presnej príčiny smrti nariadil súdnu pitvu. Na tele nebohého muža boli značné devastačné poranenia hlavy. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Humennom začal trestné stíhanie pre prečin usmrtenia a pre zločin nedovoleného ozbrojovania. 

Diskusia k článku