Reflexné prvky sú vypredané. Chcú ich aj majitelia pre svojich maznáčikov

Reflexné prvky sú vypredané. Chcú ich aj majitelia pre svojich maznáčikov

Polícia v poslednom období neustále upozorňuje, aké dôležité sú reflexné prvky. V zime sa skoro stmieva a viditeľnosť nie je najlepšia. Najmä chodci by si mali dať pozor na to, aby boli dobre videní. Módou je dokonca označovať reflexnými smajlíkmi aj domácich maznáčikov.

Chodec v tmavom oblečení bez reflexných prvkov zahynul v sobotu po zrážke s osobným autom. „Nehoda sa stala v čase okolo 19.30 h, na ceste medzi obcami Holčíkovce a Malá Domaša vo vranovskom okrese. V smere od Holčíkoviec viedol 39-ročný muž osobné auto Audi A4. Na priamom úseku cesty z doposiaľ presne nezistených príčin zrazil 32 ročného muža z Holčíkoviec, ktorý išiel pešo v tmavom oblečení bez reflexných označení v smere na obec Holčíkovce. S ťažkými zraneniami bol prevezený do nemocnice, kde ešte v ten večer zraneniam podľahol,“ uviedol posledný prípad vážnej nehody Daniel Džobanik, hovorca KR PZ Prešov.
 
Aj táto nehoda je príkladom toho, že chodec v tmavom oblečení bez reflexných prvkov sa veľmi ľahko môže stať obeťou dopravnej nehody. „Ak totiž vodič zbadá chodca na poslednú chvíľu, už len veľmi ťažko dokáže zareagovať a zrážke zabrániť. Ak má chodec reflexné prvky vodič ho vidí z dostatočnej diaľky a svoju jazdu vie prispôsobiť pohybu osoby po ceste,“ vysvetlil Daniel Džobanik.
 
Zisťovali sme, kde v meste si môžete reflexné prvky kúpiť. Zvyčajne sú reflexnými prvkami zásobené aj novinové stánky. „Predávame pásiky, samolepky na tašky alebo svietivé smajlíky,“ povedala nám predavačka v novinovom stánku. Ceny sa pohybujú od 50 centov až po tri eurá. Momentálne však v novinových stánkoch majú reflexné prvky vypredané.
 
Problém bol aj s kúpou aj v hypermarketoch. Našli sme v ich ponuke len smajlíkov. Jeden kus za 50 centov. „Minulý týždeň som si obehal skoro všetky papiernictvá v meste. Nikde reflexné označenia nemali. Nakoniec som v obchode so zmiešaným tovarom na Weberovej ulici kúpil sadu desiatich prvkov za 1, 89 eur. Boli tam aj pásiky na ruku
a samolepky v tvare smajlíkov,“
povedala Prešovčan Viktor.
 
Skúšali sme šťastie aj na benzínových pumpách. Tam majú na predaj prevažne len reflexné vesty, ktoré sú povinnou výbavou v aute.
 
Ak by ste si chceli objednať reflexné prvky cez internet, výber je naozaj bohatý a to nie len pre ľudí. Vesty, pásiky, samolepky, šiltovky, topánky. Pre domácich maznáčikov dokonca nájdete toho ešte viac. Napríklad reflexný obojok, vodítko, šatku, vestu. Ak chcete takto vyzbrojiť svojho domáceho maznáčika, nejde o lacný špás. Najlacnejší obojok stojí od 15 eur, vesta približne  26 eur. 

Diskusia k článku