Školy sa zatvárajú. Od pondelka ostávajú triedy úplne prázdne

Školy sa zatvárajú. Od pondelka ostávajú triedy úplne prázdne

Konečne prázdniny! Dnes si prevezmú školáci svoje koncoročné ohodnotenie a brány škôl sa zatvárajú.

Pre  väčšinu školákov je to najkrajšie obdobie v roku. Dni, keď si bezstarostne navrhnú vlastný denný rozvrh, hry, výlety či návštevy starých rodičov. Približne 427 tisíc žiakov základných škôl, 230 tisíc stredoškolákov a viac ako 34 tisíc žiakov špeciálnych škôl si dnes, 27. júna, prevezme z rúk svojich triednych učiteľov koncoročné vysvedčenia. Rodičia pripravte sa na vysvedčenia ratolestí. Na vyslovene negatívne reakcie radšej zabudnite.

 

Takmer 800 prešovských deviatakov sa lúči so „základkou“

Zaujímali nás aj čísla, ktoré sa týkajú konkrétne nášho mesta. „V pôsobnosti mesta je 13 základných škôl. Tento rok ich navštevovalo 7104 žiakov. Dnes končí základné vzdelanie 795 deviatakov,“ informovala Veronika Kmetóny Gazdová, hovorkyňa radnice. Nástup do škôl je už tradične 2. septembra. „Hneď po víkende v pondelok 30. júna 2014 sa školákom začnú letné prázdniny a potrvajú až do 29. augusta 2014. Do školských lavíc zasadnú opäť v novom školskom roku 2014/2015, a to v utorok 2. septembra 2014,“ dodal Michal Kaliňák, hovorca ministra školstva.

Záver školského roku nie je pre všetkých školákov najpríjemnejší. Ich obavy sú spojené s rekciou rodičov na ich výsledné ohodnotenie.  To potvrdila aj Slávka Sokáčová, klinická psychologička. „Potom, čo sú známky uzavreté, niektoré deti môžu mat strach povedať o tom svojim rodičom a oddiaľujú nepríjemné. Ich vlastný strach môže nárasť do tej miery, že celú situáciu vidia skreslene, horšie ako v skutočnosti je. Niekedy sa stáva, že v rodine nie je čas ani priestor na to, aby sa rodič s dieťaťom o známkach porozprával. Rodič, ktorý vie, aké vysvedčenie jeho dieťa donesie, sa dňa vysvedčenia neobáva,“ vysvetlila.

Zlé vysvedčenie a odmena

Podľa psychologičky odmeny aspoň symbolické, napríklad vo forme nejakej drobnej materiálnej odmeny, sú povolené. Ale dieťa by malo vedieť, že sa učí  kvôli sebe nie kvôli odmene. S týmto názorom súhlasí aj otec sedemročného Samuela, Stanislav Horecký. „Tento rok bol pre nás významný. Samko dnes končí prvý ročník. Prekonali sme ho môžem povedať bez problémov. Trošku nás, samozrejme, potrápili niektoré písmená, ale to je prirodzené. Nejakú špeciálnu odmenu sme mu nepripravili. Chystáme sa cez víkend na výlet. To bude ako za vysvedčenie. Lenže nikdy sme mu za známky materiálnu odmenu nedali a ani neplánujeme. S manželkou sa v tomto zhodneme,“ tvrdí Prešovčan.

Prípadov, kedy škola nejde ratolestiam tak ako by si rodič predstavoval je však veľa. „Ak dieťa prinesie zle vysvedčenie a rodič o tom nevedel, rodič s dieťaťom by mali spoločne podrobne rozobrať to, prečo sú známky také, aké sú, čo by bolo vhodné v budúcnosti urobiť inak, urobiť plán, ktorý bude obsahovať potrebné zmeny v režime dňa, v spôsobe učenia a následne v novom školskom roku na realizácii tohto plánu pracovať,“ uzavrela Slávka Sokáčová

A čo so škôlkarmi?

Školáci majú dvojmesačné prázdniny, škôlkarov však rodičia môžu namiesto babky „odložiť“ do spojených tried v materských školách. V rámci materských škôl sú v meste každoročne otvorené niektoré z nich aj počas letných prázdnin. Rodičia tak majú možnosť výberu najmenej z troch materských škôl v rôznych mestských častiach tak, aby si sami mohli vybrať, ktorá im najlepšie v danom období vyhovuje. „Počas vlaňajších prvých dvoch júlových týždňov navštevovalo materské školy 239 detí, z toho 168 detí bolo z tzv. domácich škôlok a 71 detí boli z iných,“ uviedla Veronika Kmetóny Gazdová, hovorkyňa radnice.

Podľa  Ľudmily Kravčákovej z oddelenia školstva MsÚ v Prešove obavy rodičov zo stresu, ktorému je dieťa vystavené z dôvodu zmeny škôlky, nie sú opodstatnené. „Učiteľky majú dlhoročnú prax v práci s deťmi, ktoré im prichádzajú počas letných mesiacov z iných materských škôl a rodičia sa nemusia obávať adaptačných ťažkosti spojených s novým prostredím, v ktorom sa dieťa odrazu ocitne,“ zdôraznila.

Od 14. júla do 8. augusta budú v prevádzke najmenej 4 materské školy v rôznych mestských častiach, aby rodičia mali možnosť najvhodnejšieho výberu. Od 25. augusta bude následne všetkých 20 MŠ v plnej prevádzke vítať svojich škôlkárov.

Diskusia k článku