Psíčkari odkazujú: Daň platíme, no nemáme vytvorené podmienky

Psíčkari odkazujú: Daň platíme, no nemáme vytvorené podmienky

Mesto na dani za psa vyzbieralo zatiaľ niečo cez 60 tisíc eur. Za domácich miláčikov však ešte nezaplatili všetci majitelia. Mnohí sa snažia kvôli vysokým poplatkom nariadenia o platení daní aj obchádzať. Využívajú, lepšie povedané, zneužívajú úľavy, ktoré mesto ponúka. Vravia však, že na to majú svoje dôvody. Taktiež sa často stávajú terčom iniciatívnych susedov.

V meste je podľa vyjadrenia radnice momentálne chovaných 3 161 psov. „Na každého dvadsiateho siedmeho občana pripadá jeden pes. Celkovo je v meste chovaných približne dvesto plemien,“ uviedla zaujímavosť Veronika Kmetóny Gazdová, hovorkyňa radnice. Ako inak, najviac je krížencov. Tí, ako sa vraví, sú svojim majiteľov častokrát najvernejší. „Najviac je krížencov, často prihlasovanými sú aj Nemecký ovčiak, Yorkshirský teriér a Labradorský retriever. Zoznam uzatvárajú menej známe rasy, napríklad Perro de Presa Canario, Bandog či Alpský jazvečíkovitý durič,“ dodala hovorkyňa.
 
Už niekoľko rokov sa Prešovčania sťažujú na najvyššie sadzby dane na Slovensku, ktoré za svojich štvornohých miláčikov ročne platia. Výšku dane upravuje všeobecne záväzné nariadenie mesta. Sadzba dane v našom meste sa líši za psa chovaného v bytovom dome a psa chovaného v rodinnom dome. Konkrétne za psa chovaného na území mesta Prešov v byte, bytovom dome alebo nehnuteľnostiach slúžiacich na podnikateľské účely zaplatíte 66 eur. Za psa chovaného na území mesta Prešov v rodinnom dome, záhradkárskej chate alebo pozemku, ktoré neslúžia na podnikateľské účely 16 eur. „Výber dane za psa v roku 2013 predstavoval finančnú čiastku 91 465 eur. Do 30. júna tohto roku bolo vyzbieraných na dani 61 368 eur,“ konštatovala Veronika Kmetóny Gazdová.  
 
Pri večných roztržkách psíčkarov a nepsíčkarov najmä v bytových domoch je kontrola platenia často pod drobnohľadom. „Stalo sa mi, že ma sused nahlásil, že neplatím daň za psa. Bol veľmi horlivý. Preveril si všetkých susedov. Náš bol však v tom období ešte šteňa. Na úrade nás upozornili, že je to v poriadku. Susedovi sa však nepáči, že je vo vchode veľa psov. Vyslovene ich neznáša. Párkrát sa stalo, že bolo vo výťahu našpinené. To musím povedať, že sa nepáči ani mne. Ak sa takáto nehoda aj stane, majiteľ psa je povinný to upratať. Verím však, že sme v tolerantnej krajine a nevrátime sa do čias udavačov,“ povedal Marcel Králik.
 
Podľa Veroniky Kmetóny Gazdovej sa úroveň občianskej disciplíny zvyšuje. Majitelia za psíkov platia poctivejšie, prípadne si dohodnú splátkový kalendár. Každý pes, ktorý je držaný na území mesta viac ako 90 dní, musí byť zaevidovaný, ak šteniatko psa dovŕši vek 3 mesiacov, je ho potrebné prihlásiť do evidencie. V platení existujú i výnimky. Od dane je oslobodený pes, ktorého vlastníkom alebo držiteľom je fyzická osoba staršia ako 70 rokov. Ak však býva táto osoba s mladšími na zľavu strácate nárok. Úľava na dani sa poskytuje aj občanom s ťažkým zdravotným postihnutím. Menej sa platí aj za služobných „havkáčov“.
 
Tí, ktorí platia dane, sú nespokojní s tým, že im mesto nevytvára žiadne podmienky či služby. Mnohí odmietajú po svojich miláčikoch upratovať na ulici či verejnom priestranstve s tým,    nech sa o to za tie „peniaze“, teda zaplatenú daň,  postará mesto. „Bývame už vyše dvoch rokov na Sekčove, ale trvalé bydlisko mám ešte stále u rodičov v rodinnom dome. Psa máme nahláseného tam. Tá sadzba za psa v bloku je nehorázna. Na začiatku roka som tak akurát dostala rukavice a sáčky. Na Sekčove nemáme ani výbeh pre psov. Skôr ma tam len každý upozorňuje, že si mám psa držať na krátko, že mu mám dať náhubok, že tu je ihrisko a podobne. Ja všetko akceptujem, len nevidím, aby boli podmienky vytvárané aj pre nás psíčkov,“ povedala o ťažkom spolunažívaní na sídliskách a o vysokých daniach Margita V.
 
Ilustračné foto: V. Zamborský  

Diskusia k článku