Neurologička Miriam Pastieriková: „Parkinsonovu chorobu zatiaľ nedokážeme vyliečiť...“

Neurologička Miriam Pastieriková: „Parkinsonovu chorobu zatiaľ nedokážeme vyliečiť...“


Parkinsonova choroba je druhé najčastejšie sa vyskytujúce neurodegeneratívne ochorenie. Radí sa medzi ochorenia liečiteľné, ale nevyliečiteľné. Jej príčinou je degenerácia alebo deštrukcia častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za koordináciu a kontrolu pohybov. Na Slovensku s týmto ochorením bojuje približne pätnásťtisíc ľudí. V Prešove je evidovaných približne tristo pacientov. Pri príležitosti Svetového dňa Parkinsonovej choroby(PCH) nám o diagnóze porozprávala neurologička MUDr. Miriam Pastieriková.

Toto ochorenie si  ľudia často mýlia s „Alzheimerom“. V čom je medzi nimi rozdiel?
 
ð  
  • Asi najlepšie vystihuje rozdiel medzi týmito ochoreniami vtip, že radšej s Parkinsonom rozliať, ako zabudnúť vypiť. V praxi to znamená, že parkinsonova choroba postihuje viac pohybové funkcie. Napríklad rovnováhu, písmo, koordináciu pohybov, chôdzu, kým pri Alzheimerovej chorobe trpí hlavne myseľ. Dochádza k rapídnemu zhoršovaniu pamäte až ťažká demencia so stratou samoobslužných schopností. Pre pacienta a jeho príbuzných ani jedno z týchto ochorení nie je na smiech, pretože výrazne zasahuje do života celej rodiny a výrazne zhoršuje kvalitu života pacienta...

Týmto vážnym ochorením počas života trpel napríklad aj Pápež Ján Pavol II. Celý rozhovor si môžete prečítať v aktuálnom čísle Prešovského večerníka, ale i v sekcii pre predplatiteľov na našom webe www.povecernik.sk.  

Diskusia k článku