Obyvatelia Pod Wilec hôrkou: Kanalizáciu chcú, ale...

Obyvatelia Pod Wilec hôrkou: Kanalizáciu chcú, ale...

(šaja) – Kanalizácia už nebude len snom, ale realitou. Reč je o lokalite Pod Wilec hôrkou, kde asi 50 domov kanalizáciu nemá ani v 21. storočí. Zdá sa však, že obyvateľom svitá na lepšie časy. Paradoxne, hoci kanalizáciu žiadajú už roky, teraz, keď im ju chcú vodárne vybudovať, majú iný názor.

Splašky vypúšťajú na cestu
 
O tom, že v spomínanej lokalite kanalizácia nie je, sme vás v našom denníku už informovali vlani. Niekoľko Prešovčanov sa nám vtedy posťažovalo, že majitelia domov vypúšťajú splašky na cestu. „Nemôžeme vetrať a ani si posedieť v lete v záhrade, lebo ten smrad je strašný,“ povedala nám jedna z obyvateliek. Nespokojní obyvatelia roky žiadajú kompetentných o to, aby im kanalizáciu vybudovali. Argumentujú tým, že platia dane a nemajú tie isté podmienky ako ostatní Prešovčania. Vybudovaním kanalizácie by sa skončili platby za odvoz fekálnym vozom, ktorý ale využíva len zlomok majiteľov domov. 
 
V tejto časti chýba kanalizácia. Ľudia splašky vypúšťajú na cestu, lebo odmietajú platiť za vývoz fekálií. 

 
Musia zainvestovať 
 
S riešením v týchto dňoch prišla Východoslovenská vodárenská spoločnosť. Radnica spolu s kompetentnými z vodárni začiatkom februára zorganizovala stretnutie s občanmi. „Dozvedeli sme sa, že sú dva spôsoby zavedenia kanalizácie. Gravitačná a tlaková. Gravitačná je pre nás vyhovujúca, lebo pri nej nie sú potrebné vstupné investície. Vodárne ju však zamietli pre členitý terén a tiež preto, že by viedla po cudzích pozemkoch a vyžadovala by si zo strany vodárni vysoké investície. Pracovníci vodárni nám teda odporučili tlakovú, lenže tu je potrebných zainvestovať okolo sedemsto eur. Ja osobne som za, lebo kanalizáciu v dome chcem a moja rodina tiež. Myslím, že je to dobrá ponuka a iná od radných ani od vodárni nepríde,“ dozvedeli sme sa od obyvateľov, ktorí nechcú byť menovaní. „Niektorí majitelia domov ale tlakovú kanalizáciu nechcú, lebo nechcú investovať do nádoby a tiež sa im nepáči, že v prípade poruchy si musia čerpadlo opraviť za vlastné. Sme z toho nešťastní, lebo ak zmluvu o budúcej zmluve nepodpíše sedemdesiat percent ľudí, nič sa budovať nebude,“ dodali obyvatelia. V rámci investícii má radnica opravovať ulicu a popri tom sa vybuduje aj kanalizácia. Vodárne zakúpia pre každý jeden dom čerpadlo. Obyvatelia musia investovať do nákupu asi 900 litrovej zbernej nádoby na splašky a do výkopových prác na svojich pozemkoch. „Zberná nádoba stojí okolo tristopäťdesiat eur,“ informoval nás predseda Výboru mestskej časti číslo 2 Richard Drutarovský. Ako ďalej podotkol, obyvatelia argumentujú aj tým, že keď sa pripoja na túto kanalizáciu, vzrastú im náklady na spotrebu elektriny. Podľa slov Drutarovského však ide mesačne len o pár desiatok centov. V spomínanej lokalite je potrebné zaviesť kanalizáciu na takmer dvojkilometrovom úseku. Obyvateľom v týchto dňoch radnica posiela informácie a zmluvu o budúcej zmluve, ktorú je potrebné podpísať do konca tohto mesiaca. Ak s výstavbou tlakovej kanalizácie nebude súhlasiť 70 až 80 percent žiadateľov, výstavba sa realizovať nebude. 
 
Foto: www

Diskusia k článku