Veľké srdcia – Veľká pomoc na Deň vtákov. Statočná Vaneska túži po tábore

Veľké srdcia – Veľká pomoc na Deň vtákov. Statočná Vaneska túži po tábore

(šaja) – Krásna akcia Deň vtákov sa konal začiatkom apríla v hoteli Dukla. Šarmantní muži zhodili saká, vyzliekli košele a rozviazali kravaty. Niektorí si na hlavy si nasadili kuchárske čapice, iní vzali zástery a poď ho do roboty. Lebo chlapi na Dni vtákov buď varili, alebo robili čašníkov, aby takto pomohli ľuďom v núdzi. Otcom tejto k prekrásnej myšlienky je Anton Bidovský. Každý rok dá dokopy skvelú partičku kamarátov a takto  spoločne pomáhajú tým, ktorí to veľmi potrebujú.

Dobroty kuchárov ochutnávali hostia a to, čo zaplatili za vynikajúce jedlá, poputovalo chorým deťom. Medzi tými, ktorí varili bol aj Jozef Mačupa, Štefan Rafajlovič, Jozefa Lenz, Jozef Zajac a Ondreja Gaľa. V obsluhe boli stálice Anton Bidovský, Pavol Urban, Alexander Ernst, Patrik Tomič, Peter Senko, Jozef Gaľan a aj nováčik Juraj Hudáč. Najkrajším momentom je azda chvíľa, keď chlapi odovzdávali peniaze. „Za tie roky sme spoznali mnoho úžasných detí a rodín, ktoré potrebovali pomoc. Neraz sme boli takí dojatí, že nám po tvárach tiekli slzy,“ priznali sa nám muži s veľkými srdcami. My vám postupne budeme prinášať príbehy tých, ktorí boli takto finančne obdarení na tohtoročnej akcii Deň vtákov. Dnes prinášame druhý príbeh - príbeh dievčatka Vanesky Matejovej. 
 

Bibiáne a Vaneske finančnú pomoc odovzdal Alexander Ernst. 
 
Vaneska ťažko bojuje so svojím ťažkým osudom – malá štvrtáčka má protézy na oboch nožičkách a jednu na rúčke. Mamka pracuje ako upratovačka na polovičný úväzok, dievčatá teda na ružiach ustlané nemajú a neraz bojujú s nedostatkom financií. „Poberám opatrovateľský príspevok, lebo dcérka vyžaduje celodennú starostlivosť. Každé ráno jej musím na nohy a na ruku založiť protézy,“ hovorí mama Bibiána. Vaneska je šikovné dievčatko, ktoré mame robí veľkú radosť – školáčka sa vynikajúco učí, ale pre svoj hendikep nemôže navštevovať žiaden krúžok. „Nemôže ísť sama do tábora, musím ísť s ňou. Mám zvýšené výdavky, ale chcem svojej dcérke zabezpečiť čo najlepší život,“ hovorí mama, ktorá s dcérkou býva v skromne zariadenom mestskom byte. Otec je cudzí štátny príslušník, ktorý na dievčatko neplatí. Matka poberá náhradné výživné. Aj preto ju pomoc z akcie Deň vtákov potešila. Mame a dcére financie odovzdal  hlavný kontrolór mesta Alexander Ernst a Anton Bidovský. „Ďakujem za to, že ešte existujú takíto dobrí ľudia, ktorým osud mojej dcérky nie je ľahostajný,“ dodala dojatá Bibiána Matejová. 
 
Foto: archív redakcie 

Diskusia k článku