Lýdia Kopčáková: „Ľudia majú záujem o poctivé výrobky“

Lýdia Kopčáková: „Ľudia majú záujem o poctivé výrobky“

(dt) - Zima je konečne preč a s príchodom jari sa začína prebúdzať aj mesto. Už tento týždeň sa môžu Prešovčania tešiť na tradičné Farmárske trhy, ktoré odštartovali dnes na pešej zóne Nájdete tu poctivé domáce výrobky, pripravený je aj bohatý kultúrny program.

Začiatky síce neboli ľahké a zorganizovať takéto podujatie je aj po rokoch stále náročné, no organizátorka Farmárskych trhov Lýdia Kopčáková má veľkú motiváciu a vpred ju ženú samotní predajcovia. „Stále sa hlásia noví predajcovia, účasť bude opäť väčšia. Podpora predajcov ma ženie ďalej aj keď je organizácia trhov nesmierne náročná. Hneď ako jedni skončia, pripravujem sa na druhé a už teraz sa teším na tie jesenné, ktoré budú v októbri. Ľudia majú záujem o poctivé výrobky, ale ich dostupnosť je pomerne nízka. Aj preto som sa rozhodla zorganizovať Farmárske trhy a teší ma záujem nielen predajcov, ale ja zákazníkov,“ hovorí Lýdia Kopčáková.
 

O kvalite trhov svedčí aj to, že väčšina predajcov príde do Prešova výhradne na Farmárske trhy. „Predajcovia sú z rôznych kútov Slovenska, niektorí na východ vôbec nechodia. Prídu len na moje trhy, z čoho mám veľkú radosť,“ dodáva Lýdia Kopčáková.
A na ktorých predajcoch sa organizátorka najviac teší? „Osobne sa teším na všetkých predajcov, stále sa ich hlási viac a viac. Tento rok pribudnú napríklad bylinky, tak isto budú mať návštevníci možnosť zakúpiť si priesady a príde aj pán, ktorý sa venuje pestovaniu kaktusov. Nebudú chýbať ani kvalitné dlho zrejúce syry zo Zelca. Tento rok prídu prvýkrát z Nitry Poplamúchy, ktoré pečú nasladko alebo naslano v originálnej peci či vychýrené Muráňske buchty z Muráňa. Dostupný bude aj ovčí syr a v jednom zo stánkov nájdu zákazníci aj pravé holandské karamelové wafle.“

Samozrejmosťou je aj bohatý program. „Čo sa týka programu, priestor dávam novým talentom, prídu rôzne súbory. Takisto tam budú ukážky jarného rezu ovocných drevín, čo je aktuálna téma. Tak ako každý rok tých najmenších potešia živé zvieratká. mestské deti veľmi nemajú možnosť vidieť živé hospodárske zvieratká, takže je to pekná atrakcia a spestrenie celej domácej atmosféry trhov. Posledný deň trhov budú mať aj lesníci Regionálne lesnícke dni a tak návštevníci okrem toho, že si budú môcť nakúpiť kvalitné výrobky, uvidia aj ukážky sokoliarov, kynológov alebo kone v meste,“ hovorí Lýdia Kopčáková.


V prvý deň trhov o 14.30 h čaká návštevníkov aj veľmi zaujímavá prednáška na tému triedenie odpadu v Prešove – Ide nám to?, ktorú zabezpečujú Technické služby mesta Prešov. Pristavené bude aj smetiarske auto, ktoré si záujemcovia budú môcť prezrieť zblízka. „Recyklácia je veľmi dôležitá a verím, že sa ľudia dozvedia množstvo informácii, ktoré potom aplikujú vo svojich domácnostiach. Začať môžu už rovno na trhoch, keď si prinesú vlastné eko tašky alebo textilné vrecúška,“ uzatvára Lýdia Kopčáková.

Foto: archív redakcie

Diskusia k článku