Priechody pre chodcov na Obrancov mieru nie sú bezpečné

Priechody pre chodcov na Obrancov mieru nie sú bezpečné

Ulica Obrancov mieru začína byť čoraz viac dopravne vyťažená a stáva sa miestom opakovaných kolízií aj nehôd. Obyvatelia lokality už dva roky upozorňujú na to, že na priechodoch by mala byť cestná svetelná signalizácia v záujme bezpečnosti. Cez komunikáciu totiž prechádzajú aj deti do školy. Aj napriek petícii a sľubom z radnice, semafor na ceste doteraz nie je.

Obavy ľudí majú svoje opodstatnenie, čo potvrdil aj začiatok mája. Hneď prvý májový deň „rýchly“ vodič nezvládol riadenie a doslova zrámoval ostrovček pre chodcov. „Našťastie tam v tej chvíli nikto nestál a odniesla si to len dopravná značka. Už druhý rok žiadame od mesta, aby na tomto nebezpečnom mieste urobilo opatrenia. Podľa mňa prioritou v doprave by mala byť aj bezpečnosť chodcov,“ povedala o situácii obyvateľka lokality Judita Čechová.

O necelé dva dni neskôr, osobné auto na priechode pre chodcov zrazilo chodkyňu. Táto udalosť pripomenula ľuďom tragédiu spred niekoľkých mesiacov, keď chodkyňu zrazil žeriav a tá zraneniam v nemocnici podľahla. Bolo to tesne pred Vianocami v roku 2018. Na priechode vtedy pre chodcov nebola jediná. Žeriav na priechode pre chodcov zachytil aj muža, ktorý však nemal vážne zranenia. Podobne hrozivo vyzerala aj nehoda zo septembra 2018, keď na Obrancov mieru narazilo odzadu vozidlo do Nissanu. Náraz auto prudko posunulo k návesu, ktorý viezol drevo. Hranoly sa zosypali, prerazili čelné sklo a zastali tesne pri šoférovej hlave. Mal šťastie v nešťastí. Stačili centimetre a mohol utrpieť fatálne zranenia. Škody, ktoré vtedy vznikli, sa vyšplhali na 26-tisíc eur. „Je to komunikácia cez husto obývanú štvrť. Mesto má povinnosť chrániť ľudí, keď nastali také situácie. Deklaruje sa to aj v Masterplane dopravy. Riešení, ako je svetelná signalizácia, výstražné zariadenia či jednoducho policajné hliadky je viac. Len konečne je už potrebné niečo urobiť. Ide o životy,“ dodala po poslednej udalosti Judita Čechová.

Otvorila sa diskusia


Na sociálnej sieti sa rozpútala diskusia na túto tému. Reagovali najmä rodičia, ktorí majú obavy posielať deti do školy bez doprovodu. Prechod cez komunikáciu absolvujú aj tak s obavami, lebo vedia, že priechod pre chodcov ich pred kolónami áut nijako nechráni. Jedno auto im dá prednosť, ďalšie nemusí a problém je na svete. „Jazdím po tej trase každý deň a môžem povedať, že autá jazdia fakt rýchlo. Možno by pomohli elektronické spomaľovače,“ myslí si Michal. Natália zase pripomenula, že chodci nevodiči niekedy sami riskujú, lebo nevedia odhadnúť rýchlosť a vzdialenosť auta. Apelovala na vodičov, aby boli v strehu. Podľa nej by bolo najvhodnejším riešením, keby tam boli semafory. Tie nastavujú jasné pravidlá pre vodičov aj chodcov. Aktivisti, ktorí organizovali petíciu, Judita Čechová a Peter Ban-dura o cestnej svetelnej signalizácii komunikovali aj s kompetentnými na radnici. Dostali takú odpoveď, že po minuloročnej rekonštrukcii sa do cesty nemôže zasahovať 5 rokov a komplexná štúdia je drahá. „Pri takom prístupe sa nikam nepohneme,“ konštatovala Čechová.

Radnica má plán

Mesto ešte v marci podalo žiadosť o nenávratný finančný príspevok na Ministerstvo vnútra SR. Reagovali tak na výzvu v oblasti zvyšovania bezpečnosti obyvateľov miest a obcí budovaním bezpečných priechodov pre chodcov. Požiadali o dotáciu za takmer 57-tisíc eur s tým, že mesto vloží zo svojho rozpočtu do projektu 20 %, čo je vyše 14-tisíc eur. Konkrétne by malo ísť o 7 priechodov pre chodcov a dva z nich sú na Obrancov mieru. Konkrétne na Obrancov mieru pri Fučíkovej a pri Požiarnickej. Malo by ísť o novú technológiu, ktorá je o tom, že včas upozorní vodiča na aktuálne nebezpečenstvo stretu s chodcom a zároveň psychologicky pôsobí na vodičovu pozornosť. Výstražné signalizačné zariadenie na báze led technológií sa na priechode aktivujú, ak sa chodec nachádza v tesnej blízkosti priechodu. Ak tam nie je, výstražná signalizácia ostane pasívna, nebliká. Zatiaľ nie je jasné, či mestu Prešov tento projekt schválili. Rozhodnutie má padnúť asi o mesiac.

Anna Košuthová
Foto: www

Diskusia k článku