Odborári zrušia štrajkovú pohotovosť

Odborári zrušia štrajkovú pohotovosť

(ako) - Odborový zväz v dopravnom podniku nateraz ustúpil a nechystajú v dohľadnej dobe žiadny štrajk. Rozhodli sa prijať ponuku vedenia podniku o navýšení miezd o 40 centov k 1. júnu 2019. Vo vyjednávaniach však plánujú pokračovať, ale už bez štrajku. Zrušia aj pohotovosť.

Je to teda návrh, ktorý obom stranám dala aj sprostredkovateľka z ministerstva práce. Vedenie podniku aj odborári už dodatok zmluvy podpísali. „Odborári zvážili situáciu a rozhodli sa našu ponuku prijať. Vieme im garantovať také zvýšenie miezd z vlastných zdrojov a ďalšie benefity ako je odchodné, mzdové zvýhodnenie za prácu v popoludňajších hodinách, príspevok na pitný režim a podobne,“ vysvetlil riaditeľ Peter Janus. Zamestnanci Dopravného podniku mesta Prešov by už v júlovej výplate mali zvýšenie miezd pocítiť aj v peňaženke. Mesačne si v hrubom prilepšia o 80 až 100 eur.

Vyjednávanie nekončí

Podpísanie dohody nám potvrdil aj šéf odborárov Daniel Straka. „Urobili sme to preto, aby sme upokojili situáciu. Na budúci týždeň zasadne výbor a zrušíme štrajkovú pohotovosť, ale s novým vedením a predstavenstvom budeme naďalej vyjednávať. Ukázali sme už, že sa vieme spojiť a bojovať za spoločnú vec,“ povedal Daniel Straka. Pripomenul tiež, že očakával nejakú reakciu aj zo strany mesta. Dostal len informáciu, že finančná komisia sa ich požiadavkou zaoberala, ale neprijala žiadny záver. Odporučila len, aby sa tým zaoberalo nové vedenie dopravného podniku.

Foto: V. Zamborský

Diskusia k článku