Viete, čo hrozí vašim deťom na pieskoviskách?

Viete, čo hrozí vašim deťom na pieskoviskách?

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje, čo všetko hrozí vašim deťom pri nedostatočnej hygiene na pieskoviskách. Môžu sa nakaziť rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami.

Pri toxokaróze, ktorej pôvodcom je škrkavka psia a mačacia, ide o parazitárne ochorenie, ktoré je za určitých podmienok prenosné aj na človeka pri nedodržiavaní hygienických opatrení. Prenos je možný vajíčkami, ktoré sa nachádzajú v truse zvierat a dieťa sa nakazí vajíčkami škrkaviek v znečistenom piesku. „Škrkavka poškodzuje vnútorné orgány, ako je črevo, pečeň, obličky, pľúca
a zároveň vylučuje toxíny, ktoré poškodzujú organizmus. Parazit Toxoplazma gondii vyvoláva ochorenia nazvané toxoplazmóza. Zdrojom nákazy je mačací trus, ktorý sa nachádza v znečistenom pieskovisku,“
uvádza Úrad verejného zdravotníctva.
 
Hygienici upozorňujú aj na poranenia injekčnými ihlami alebo rozbitým sklom, ktoré sa nachádzajú voľne pohodené v pieskovisku. „Okrem mechanického poranenia dieťaťa hrozia najmä závažné vírusové infekcie. Vírusy hepatitídy typu B sú 100 krát infekčnejšie ako HIV a nakaziť nimi sa dá aj niekoľko týždňov zaschnutou krvou. Najnebezpečnejší je vírus hepatitídy typu C, vyvolávajúci závažné ochorenie, ktoré často prechádza do chronicity a je nevyliečiteľné,“ informoval Úrad verejného zdravotníctva.
 
Prevádzkovateľ detských pieskovísk má povinnosť v sezóne, teda od od 1.marca do 30. novembra, pieskoviská čistiť, prekopávať, prehrabávať a polievať pitnou vodou najmenej raz za dva týždne počas sezóny.

Diskusia k článku