Za prvé štyri mesiace zavinili motocyklisti 72 nehôd

Za prvé štyri mesiace zavinili motocyklisti 72 nehôd

Keďže bola krátka a mierna zima, tento rok sa motorkári vybrali prevetrať svoje „tátoše“ oveľa skôr ako po minulé roky. Za prvé štyri mesiace už zavinili 72 nehôd. Za prvé tri mesiace pri nehodách zomreli traja motocyklisti, za štvrtý mesiac až siedmi. Medzi nimi bolo šesť motorkárov a jeden chodec.

Najčastejšou príčinou, ktorá sa podpisuje pod nehody motocyklistov, je prekročenie dovolenej rýchlosti jazdy. Porušenie povinností vodiča patrí „druhej priečke“ v štatistike príčin dopravných nehôd motocyklistov. Sem patrí aj povinnosť počas jazdy používať na hlave ochrannú prilbu. „Pokuta 50 eur za jazdu bez riadne upevnenej prilby slúži v prvom rade na ochranu motocyklistu, nie na samoúčelné sankcie dopravnej polície. Vodič alebo spolujazdec na motorke má výrazne menšie množstvo ochranných bezpečnostných prvkov, a práve preto je číre bláznovstvo nepoužívať ani to malé množstvo, ktoré ho môže ochrániť. Avšak ani najkvalitnejšia výbava nie je zárukou bezpečného návratu, pokiaľ motocyklista vedie svoj motocykel riskantne,“ uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ. Častou príčinou nehôd je aj alkohol. „Napriek nulovej tolerancii alkoholu, vykonávaným preventívnym akciám, častým dopravným kontrolám príslušníkmi dopravnej i poriadkovej polície a prísnym postihom bolo zaevidovaných deväť nehôd motocyklistov pod vplyvom alkoholu,“ konštatovala hovorkyňa.
 
Nie za každú dopravnú nehodu je prirodzene zodpovedný motocyklista. Hazardovať so svojím zdravím a životom sa nevypláca. Pri zrážke s autom, náraze do zvodidiel alebo šmyku na mokrej ceste ťahá za kratší koniec vždy motocyklista. „Vodiči motorových vozidiel by si mali uvedomiť, že motocyklisti jazdia veľmi často vyššou ako povolenou rýchlosťou, často predchádzajú motorové vozidlá ako sprava, tak aj zľava a veľmi ľahko ich môžete prehliadnuť,“ dodala Denisa Baloghová.
 
Stalo sa
 
Koncom marca vyhasol na ceste pri Vranove nad Topľou život len 21 ročného muža. Ten sa na Kawasaki motorke zrazil s traktorom zn. Zetor Proxima 90. Podľa polície sa motocyklista plne nevenoval vedeniu motorového vozidla a nesledoval situáciu v cestnej premávke v dôsledku čoho narazil do ľavého zadného kolesa pred ním idúceho traktora, ktorý odbočoval vľavo na poľnú cestu.  Na začiatku mája prišiel o život ďalší, len 23 ročný muž. Taktiež sa mu osudným stala cesta na motorke.

Diskusia k článku