„Ic-ečka skončili, rýchliky sa rozšíria a vylepšia

„Ic-ečka skončili, rýchliky sa rozšíria a vylepšia

Obľúbené Ic-ečka skončili. Po 22 rokoch včera premávali po našej krajine naposledy. Cestujúci sa ale nemusia obávať, na tratiach po celom Slovensku pribudnú nové vlaky. Železničná spoločnosť sľubuje rozšírenie a vylepšenie rýchlikov a to aj na východe Slovenska. Vo vlakoch budú premávať lepšie vozne, bude viacej možností pripojenia WiFi a spoločnosť sľubuje aj ďalšie „zlepšováky.“ Nebude chýbať zvýšený komfort a tiež viacej vlakov.

 Rýchliky na linke Bratislava - Žilina - Košice a späť zlepšia už odteraz svoju kvalitu. „Najlepšie vozne, ktoré sa používali na prémiové triedy z InterCity vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), budú po ukončení ich prevádzky okamžite nasadené do vybraných rýchlikov na trase. Rovnako sa zachová Šarišan - jediný vlak v dennej časovej polohe spájajúci bez prestupu Šariš (Prešov) a Horný Zemplín (Humenné, Vranov nad Topľou) s hlavným mestom Bratislavou. Bude to bežný rýchlik,“ informovala nás riaditeľka Odboru komunikácie ZSSK Jana Morháčová. Ako dodala,  na zvládnutie vysokého záujmu o cestovanie medzi západným a východným Slovenskom, najmä v piatok a v nedeľu, pribudnú nové kapacity. Z časti nahradia ponuku po zastavení IC vlakov.

Ponuka cestovania vlakmi vo verejnom záujme na 445 kilometrovej trase z hlavného mesta do metropoly východného Slovenska sa rozšíri v piatok popoludní o ďalších približne 1000 miest, v nedeľu o 850 miest. Celkovo tak ZSSK bude ponúkať pred víkendom či v nedeľu vyše 15 tisíc miest v priamych diaľkových vlakoch z Bratislavy do Košíc a opačne. Rýchliky na tejto linke jazdia denne v dvojhodinových odstupoch oboma smermi.

„Našli sme riešenie zvýšenia kapacity pre cestujúcich pri minimálnom rozširovaní celkových výkonov objednaných štátom. Dôležité je, že zachováme priame spojenie v dennej časovej polohe do celého prešovského regiónu,“ zdôraznil Jozef Schmidt, riaditeľ Úseku obchodu Železničnej spoločnosti Slovensko.

Šarišan do Prešova  vždy v piatok a nedeľu

Nový rýchlik Šarišan (R 1603/ R 1602) do Humenného pôjde po novom vždy v piatok o 14.55 h z Bratislavy a obslúži cestujúcich až v 27 staniciach Slovenska. V opačnom smere pôjde v nedeľu popoludní z Humenného. Rovnako spoj štartujúci v piatok o 16.55 h z Bratislavy bude mať predĺženú trasu až do Košíc (nahradí vlak jazdiaci z Bratislavy po Žilinu). „ZSSK pridala nové spojenia a vlaky z dôvodu vysokého záujmu cestujúcich v najviac vyťažené dni - v piatok z Bratislavy na východné Slovensko a v nedeľu opačným smerom. Cieľom bolo znížiť riziko, že ponuka nebude dostatočná a neodvezú sa všetci,“ skonštatoval Jozef Schmidt.

Súčasne sa od polovice januára vďaka nasadeniu vozňov zo zastavených IC vlakov vylepší kvalita cestovania. Tri najlepšie vozne, ktoré pôvodne ZSSK nasadzovala ako prémiové triedy v IC vlakoch, ktoré mali označenie plus, budú jazdiť denne vo vybraných rýchlikoch medzi Bratislavou a Košicami. Ako vozeň prvej triedy budú určené pre platiacich cestujúcich. Cestujúcich s deťmi poteší zaradenie špeciálneho detského vozňa, kde kupé bude  prispôsobené cestovaniu s deťmi do vybraných rýchlikov na uvedenej trase. Po novom budú mať všetky spoje na linke radené klimatizované reštauračné vozne. Vozne druhej triedy z uvoľnených IC vlakov rozšíria ponuku WiFi pripojenia na internet pre ďalších cestujúcich, konkrétne v niektorých spojoch po novom až 3 vozne, čo je štvrtina kapacity vlaku.

Zadarmo minerálka aj noviny v 1. triede

„Naša spoločnosť  súčasne plánuje v priebehu najbližších mesiacov rozšíriť služby v 1. triede rýchlikov na trase Bratislava – Košice. Cieľom je prilákať bonitnejších cestujúcich ochotných platiť vyššie cestovné. K lístku dostane cestujúci aj minerálku, k dispozícii bude denná tlač, prípadne parkovanie v blízkosti staníc až na 24 hodín -v Bratislave, v Košiciach, v Poprade a v Žiline. Rovnako bude možné požiadať o jedlo priamo na miesto,“ hovorí o zavedení noviniek Jana Morháčová. 

Diskusia k článku