Rarita v našom meste: Semafor, ktorý riadi vjazd na diaľnicu!

Rarita v našom meste: Semafor, ktorý riadi vjazd na diaľnicu!

(šaja) – Riadi a poriadne brzdí vjazd na diaľnicu. Semafor v smere na Poprad už šesť rokov spomaľuje dopravu a skúša nervy vodičov.

 „V Prešove máme raritu, akú nemajú asi nikde na svete. Dokedy budeme čakať, kým to kompetentní vyriešia?“ pýta sa vodič Peter, ktorý rozváža lieky a touto trasou prechádza niekedy aj štyrikrát denne a svetlená signalizácia ho oberá o čas. 

Dôvodom sú spory medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) a majiteľom pozemkov, cez ktoré má prechádzať cesta.
Vjazd na diaľnicu z Prešova smerom na Poprad je len dvojpruhový z centra mesta v štyroch pruhoch, lenže tesne pred vjazdom na diaľnicu však prichádzajú do centra aj z inej cesty. Premávka je tu teda viac ako hustá a vodiči majú čo robiť, aby sa zaradili do kolóny. Keby tam semafor nebol, nemali by sa do Prešova ako dostať. Majiteľ pozemkov žiadal od NDS 800-tisíc eur. 
Šéfom diaľníc sa to však videlo veľa a preto sa snažili pozemky vyvlastniť, čo sa im aj podarilo. Najvyšší súd však toto rozhodnutie zrušil. Dokedy bude semafor brzdiť vodičov, nevie ani minister dopravy Roman Brecely. „Netuším, kedy semafor zmizne. Všetko je vecou organizácie dopravy,“ povedal pre médiá. 
 
„Národná diaľničná spoločnosť vysporiadala dotknutých vlastníkov a v súčasnosti je vlastníkom potrebných nehnuteľností pre dobudovanie križovatky Prešov-západ. Disponuje aj právoplatnými stavebnými povoleniami, čo znamená, že po ukončení verejnej súťaže na stavebné práce, okamžite pristúpi k realizácii potrebných stavebných prác pre odstránenie semaforov na vstupe z diaľnice D1 do Prešova,“ uviedla pre médiá hovorkyňa NDS Michaela Michalová. 
Podľa ďalších informácií sa už diaľničiari s majiteľom pozemkov dohodli na ich odkúpení, a tak by sa teoreticky mohlo začať stavať.
 


Foto: www

Diskusia k článku