Prvý prešovský rytier, ten v lesklej zbroji!

Prvý prešovský rytier, ten v lesklej zbroji!

Skupina historického šermu Cohors je v našich končinách už známa „firma“. Za jej vznikom však stojí odhodlanosť a idea dvoch mužov. Jedným z nich je práve Richard Čus. Tento rodák z Dlhého Nad Cirochou žije v Prešove už od roku 1992. Je šťastne ženatý so svoju manželkou, no hlboký vzťah má aj k svojej druhej láske – historickému šermu. Vráťme sa však na začiatok do roku 1995 a predstavme si svet dávno zabudnutý s novodobým rytierom Richardom...

  • Odkiaľ prišla myšlienka založiť skupinu, kde sa budete prezliekať za starovekých rytierov, bojovníkov, či „panny v nesnázích“?
 
-          V októbri roku 1995 sme sa stretli, vtedy neznámi dvaja chlapi, v jednej službe. Po vzájomnom rozhovore sme zistili, že obaja sme sa v minulosti zaoberali nevšedným „koníčkom“. Vladislav sa priznal, že pracoval v oddiele športového šermu a popri tom skúšal i historický šerm so zameraním na kord. No a ja? Ja som mu prezradil, že som sa chvíľu venoval historickému šermu so zameraním na stredoveký „jedenapolručný“ meč. Tak sa zrodila myšlienka dať dohromady skupinu odhodlaných ľudí, ktorí by sa do toho pustili s nami.
 
Existovali v Prešove pred vami aj iné skupiny historického šermu? 

Diskusia k článku