MÚZEÁ, GALÉRIE, KNIŽNICE I HVEZDÁRNE V KRAJI SA OTVÁRAJÚ

0
1041

(ako) – Kultúrne inštitúcie v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja sa postupne otvárajú verejnosti. V súvislosti s uvoľňovaním opatrení budú pre návštevníkov ako prvé  otvorené múzeá, galérie, knižnice a hvezdárne na území kraja. Župné osvetové centrá a divadlá zostanú ešte uzavreté.

K otváraniu kultúrnych organizácií  v pôsobnosti krajskej samosprávy dôjde postupne a individuálne podľa možností a podmienok v jednotlivých inštitúciách. Aj po uvoľňovaní preventívnych opatrení v boji proti ochoreniu COVID-19 budú kultúrne inštitúcie nateraz fungovať v špeciálnom režime. „Sprístupňujeme knižnice, múzeá, galérie, výstavné siene, ktoré sú súčasťou kultúrnych organizácií PSK a v našom kraji čiastočne i hvezdárne. Samozrejme, všetko  v súlade s vydanými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR  a pri dodržiavaní prísnych hygienicko-epidemických opatrení. Tie budú platiť tak pre zamestnancov, ako aj návštevníkov, keďže chceme chrániť obe skupiny. Naše organizácie v týchto dňoch zabezpečujú dostatočné množstvo dezinfekčných prostriedkov, zostavujú plány pohybu v  priestoroch kultúrnych zariadení vzhľadom na obmedzenie počtu návštevníkov a  dostatočné rozstupy medzi nimi,“ uviedla vedúca Odboru kultúry Úradu PSK Emília Antolíková.

Niektoré otvoria už cez víkend

Návštevníkom  bude k dispozícii  všetkých sedem múzeí a dve galérie v pôsobnosti kraja. Od stredy 6. mája je otvorené Šarišské múzeum, od 7. mája Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach a od piatku 8. mája aj najnavštevovanejšia pamiatka na území kraja Ľubovnianske múzeum- hrad v Starej Ľubovni. Cez víkend otvárajú svoje brány  kultúrne inštitúcie v Poprade – Podtatranské múzeum a Tatranská galéria. Od pondelka 11. mája sprístupnia svoje expozície aj Múzeum v Kežmarku, Krajské múzeum v Prešove s kaštieľmi v Hanušovciach nad Topľou a Stropkov, nasledujúci deň i Šarišská galéria v Prešove a Vihorlatské múzeum v Humennom.

Od pondelka budú prístupné aj knižnice

Obnovenie prevádzky sa bude týkať aj ôsmich regionálnych knižníc v pôsobnosti župy. Tie sa budú otvárať  v závislosti od  plnej funkčnosti knižnično-informačného systému Virtua, ukončenia revízií a zabezpečenia všetkých hygienických a bezpečnostných podmienok. Ako informovala hovorkyňa PSK Dáša Jeleňová, už od pondelka 11. mája sa budú môcť čitatelia opäť vrátiť do knižníc v Levoči, Humennom, Svidníku a  Starej Ľubovni. O ďalší deň neskôr budú otvorené aj vybrané pobočky Krajskej knižnice P.O. Hviezdoslava v Prešove a v ďalších dňoch aj knižnice vo Vranove nad Topľou (13.5.),  Bardejove (18.5.) a  Poprade (18.5.).

Hvezdárne

Čiastočne sprístupnené budú aj obe hvezdárne v Prešove a Humennom. Návštevníkom umožnia individuálne návštevy za účelom pozorovania oblohy na otvorených pozorovacích terasách pracovísk pri zabezpečení zachovania odporúčaných odstupov.

Župa upozorňuje, že v dôsledku vykonávania výnimočných preventívnych opatrení môže dôjsť k úpravám otváracích hodín v jednotlivých kultúrnych inštitúciách, preto je potrebné informácie sledovať priamo na ich oficiálnych webových sídlach.

„Inštrukcie pre čo najbezpečnejšiu a najpríjemnejšiu návštevu v našich kultúrnych organizáciách dostanú návštevníci priamo pri vstupe, ale aj  na webových stránkach a sociálnych sieťach. Nájdu tam presné pokyny, hygienické podmienky pre jednotlivé návštevy podľa rozhodnutí štatutárov kultúrnych organizácií,“ spresnila vedúca Odboru kultúry Úradu PSK Emília Antolíková. Pre verejnosť ostanú uzavreté divadlá v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK.

Foto: Jozef Kotulič