Cez víkend začnú očkovať aj učiteľov

0
368

(pv) – Vybraných 40-tisíc učiteľov, ktorí budú zabezpečovať prezenčnú výučbu na školách, začnú očkovať od soboty 13. februára. Očkovania sa budú realizovať v soboty a v nedele v 12 očkovacích centrách.

Zoznam učiteľov, ktorí sa majú zaočkovať, má pripraviť ministerstvo školstva. Má ísť o učiteľov materských škôl, prvého stupňa základných škôl a posledných končiacich ročníkov stredných škôl. Rezort zdravotníctva podľa ministra následne pripraví vakcinačné centrá.

Učitelia mladší ako 55 rokov budú očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Starších ako 55 rokov zaočkujú zdravotníci vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Nepedagogickí zamestnanci by sa zatiaľ očkovať nemali, potvrdil Marek Krajčí.

Krajčí tiež informoval o tom, že na Slovensko prišlo v týchto dňoch 250-tisíc vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech, 210.000 od AstraZeneca a niekoľko desiatok tisíc od Moderny.

Rastie počet zaočkovaných, Slovensko má zaočkovaných 226 916 osôb. Aplikovanú druhú dávku má 35016 osôb. Najviac zaočkovaných je v Bratislavskom kraji, nasleduje Košický a Žilinský kraj. Tiež definoval, kto dostane aký typ vakcíny.

„Slovensko je momentálne treťou najrýchlejšou očkovacou krajinou v Európskej únii,“ povedal Krajčí s tým, že menšiu zaočkovanosť majú Nemecko, Maďarsko, Fínsko, Česko či Rakúsko. „Množstvo zaočkovaných ľudí na území jednotlivých krajín je determinované dodávkami vakcín,“ podotkol minister.

Foto: TASR