Ďalší prekazený biznis s nelegálnymi cigaretami

0
358

Príslušníci finančnej správy z Kriminálneho úradu finančnej správy v spolupráci s príslušníkmi finančnej správy z Colného úradu Trnava zhabali tony tabaku a tisícky škatuliek cigariet. V skladových priestoroch našli aj ďalšie komponenty na výrobu nelegálnych cigariet. Škodu na spotrebnej dani z tabakových výrobkov vyčíslili na viac ako 1,5 mil. eur. V prípade pokračujú ďalšie procesné úkony.

Príslušníci finančnej správy z Kriminálneho úradu finančnej správy a z Colného úradu Trnava skontrolovali v obci Dolná Streda skladové objekty pre podozrenie z uskladňovania a následného obchodovania s nelegálnymi tabakovými výrobkami. Pri prehliadkach asistoval aj služobný pes vycvičený na vyhľadávanie tabakových výrobkov a tabaku.

Pri prehliadke v obci Dolná Streda zaistili 930,5 kg rastlinnej tabakovej sušiny v kartónových škatuliach, 50 ks paliet s obalmi na cigarety známych značiek, 4 ks paliet s kotúčmi papiera na výrobu cigariet, 346 ks krabíc s filtrami na výrobu cigariet a 3 231 kusov spotrebiteľských balení cigariet známych značiek neoznačených slovenskou kontrolnou známkou. Škodu v tomto prípade vyčíslili na približne 6 500 eur.

V areáli skladu však našli aj zaparkovaný plachtový náves, na ktorom našli celkom 99 ks kartónových škatúľ s obsahom rastlinnej tabakovej sušiny v celkovom množstve až 18 938 kg. V tomto prípade vyčíslili škodu na takmer 1 524 000 eur.

Celkovo tak predbežne vyčíslená škoda na spotrebnej dani dosahuje viac ako 1 530 000 eur. V prípade prebiehajú ďalšie procesné úkony. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom pre trestný čin porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označovanie tovaru (§ 279 Trestného zákona) trestná sadzba tri až osem rokov.

Finančnej správe sa v ostatnom období podarili v oblasti boja proti nelegálnej výrobe a nelegálnemu predaju cigariet viaceré významné úspechy. Okrem desiatok miliónov zhabaných cigariet či desiatok ton zaistenej tabakovej suroviny sa podarilo príslušníkom finančnej správy zaistiť šesť plne funkčných výrobných liniek na výrobu cigariet, vrátane ďalších komponentov na výrobu cigariet, baliacich liniek či liniek na spracovanie surových tabakových listov.

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

Mgr. Ivana Skokanová, hovorkyňa finančnej správy,