Domaša ožije Slávnosťami svätého Jána Nepomuckého pod názvom Slovenské Navalis

0
838

(ako) –  Posledný júnový víkend vodná nádrž Veľká Domaša ožije slávnosťami námorníkov pod názvom Slovenské Navalis. Ide o Slávnosti sv. Jána Nepomuckého, patróna všetkých námorníkov a ľudí od vody. Tieto slávnosti vznikli v Prahe a majú viac ako tristoročnú tradíciu. Tento rok chcú podobnú tradíciu po vzore Prahy zaviesť aj na Domaši. Účasť potvrdili viacerí vzácni hostia aj umelci.

Podrobnosti o pripravovanej akcii nám sprostredkovala predsedníčka Komisie cestovného ruchu v obci Kvakovce  Martina Timková. Prezradlia, že keď boli minulý rok v Prahe, aby prevzali loď Bohemia, Kvakovčanom sa veľmi páčila tradícia, ktorú Pražania dodržiavajú roky. Vtedy sa zrodila myšlienka zorganizovať podobné podujatie aj na Domaši. Tento rok sa pustili na Obecnom úrade v Kvakovciach do príprav, spolu s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš. „Veľmi veľa ľudí sa spontánne zapája do príprav a nezištne nám pomáha, lebo ich nadchla myšlienka aj nekomerčný charakter podujatia,“ povedala Martina Timková.

Martina Timková

Program by mal byť výnimočný 

Bežný život je ešte stále poznamenaný koronakrízou a aj preto chcú organizátori pripraviť pre ľudí výnimočný program, aby ich povzbudili aj potešili. M. Timková prezradila, že v programe vystúpi obľúbená Sima Martausová aj známa speváčka ľudových piesní Anna Servická. Na slávnostnej omši odznie aj modlitba svätého Jána Nepomuckého Za uzdravenie sveta. Záštitu nad Slovenským Navalis prevzal uznávaný epidemiológ profesor Vladimír Krčméry.

Slávnostnú omšu bude celebrovať jeho eminencia kardinál Dominik Duka priamo z výletnej lode Bohemia z otvorenej lodnej paluby. Bohoslužba bude hudobne sprevádzaná zborom a orchestrom PUĽS-u, takže pôjde o nevšedný zážitok. Verejnosť bude môcť sledovať unikátnu omšu priamo z brehov Domaše. Po skončení omše pán kardinál s jeho slovenským kolegom Mons. Bernardom Boberom slávnostne požehnajú všetky prítomné lode a námorníkov na Domaši aj na Slovensku.

Program vyvrcholí veľkolepým ohňostrojom odpáleným z vody.

Na snímke košický arcibiskup – metropolita Bernard Bober počas slávnostného krstu lode Bohemia na Domaši v Kvakovciach, časť Dobrá 11. augusta 2019. FOTO TASR – František Iván

Kde sa Slovenský Navalis uskutoční?

Loď Bohemia bude kotviť v strede zátoky na Dobrej a na Dobranskej pláži, presne na mieste budúcej nábrežnej promenády bude postavené veľké pódium aj s veľkoplošnou obrazovkou, aby všetci dobre videli. Sima Martausová, Anna Servická aj PUĽS vystúpia na hlavnom pódiu, omša bude symbolicky z paluby lode. Organizátori zvolili toto miesto aj preto, aby ľudia mohli byť v bezpečných rozostupoch. Vstup na podujatie bude zdarma. V nedeľu sa bude konať tradičná odpustová slávnosť v kostolíku na brehu Domaše, v Trepci. Je to deň v roku, keď sa stretávajú rodáci zo zatopených obcí, ktoré zanikli pri výstavbe vodného diela Domaša.

Foto: domasa.city.sk