MESTSKÍ POLICAJTI KONTROLUJÚ ŠPORTOVISKÁ A PREDAJ NÁPOJOV CEZ OKIENKO

0
562

(ako) – Prešovskí mestskí policajti sa v uplynulých dňoch zamerali na kontrolu športovísk a reštauračných zariadení, ktoré ponúkajú predaj nápojov cez okienko. Potvrdilo sa, že športovci sú zväčša disciplinovaní, viacerí zákazníci reštaurácií však zabúdajú na nosenie rúšok.

Mestská polícia v Prešove eviduje opakujúce sa oznámenia od ľudí, ktorí nahlasujú porušovanie nariadenia týkajúceho sa povinného nosenia rúšok na verejnosti. Občania sa sťažujú najmä na bežcov, cyklistov, tenistov, či futbalistov, ktorí pri športovaní nenosia rúška. „Mestskí policajti preverili situáciu priamo na cyklochodníkoch a na exteriérových športoviskách na Sídlisku III a na sídlisku Šváby.  Potvrdilo sa, že športovci sú disciplinovaní a nosia rúško dokonca aj tam, kde ho mať nemusia,“ informoval hovorca prešovskej radnice Vladimír Tomek.  Z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR vo veci prevádzky vonkajších športovísk pre bezkontaktný šport totiž vyplýva, že športovci aktívne vykonávajúci športovú činnosť vo vonkajších športoviskách nie sú povinní pri výkone športovej aktivity mať prekryté horné dýchacie cesty. Teda cyklista, či bežec nemusí mať rúško ak dodržuje všetky pravidlá. To isté platí aj pri iných športoch, kde nedochádza ku kontaktom.

Kontroly predaja nápojov dopadli horšie

Kontrola zákazníkov reštauračných zariadení, ktoré ponúkajú predaj nápojov cez okienko však dopadla horšie. Ľudia si zakúpené nápoje berú so sebou na verejné priestranstvá, kde ich následne vypijú. V prípade požívania alkoholických nápojov na verejnosti však ide o priestupok, za ktorý môže byť uložená sankcia. Mestskí policajti odhalili v uplynulých dňoch desiatky takýchto prípadov,“ uviedol Tomek. Všetky priestupky riešili len napomenutím aj preto, že sa už pomaly začnú uvoľňovať opatrenia. Mestská polícia neodporúča ľuďom konzumovať zakúpené nápoje na verejnosti, ale zobrať si ich so sebou domov, kde im nehrozí pokuta. Okrem toho občanom vysvetľujú, aby nezabúdali nosiť rúška, ani keď si pri okienku objednajú nealkoholický nápoj, limonádu alebo kávu. V kontrolách a monitorovaní prevádzok budú pokračovať. Dobrá správa je, že čoskoro sa otvoria terasy a predaj cez okienko a popíjanie kávy či piva na verejnosti z ulíc mesta zmizne.

Foto: presov.sk