Na budúci rok bude minimálna mzda 623 eur

0
209

(ako) – Minimálna mzda v budúcom roku zvýši z 580 na 623 eur v hrubom. Pôvodný návrh bol 620 eur. Suma predstavuje 57 % priemernej mzdy v minulom roku.

Po novom sa upustí aj od návrhu zaviesť štartovaciu mzdu a zmení sa systém stanovenia šiestich úrovní minimálnej mzdy podľa stupňa náročnosti práce. Bude zavedený paušál zvýšenia vo výške 43 eur. Okrem toho sa stanoví pevná suma príplatkov za prácu. Vyplýva to z návrhu zákona o minimálnej mzde, ktorý v stredu schválila vláda.

Minimálna hodinová mzda má byť 3,58 eura

Po tom, ako sa zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov na výške minimálnej mzdy na budúci rok nedohodli, ministerstvo práce predložilo vlastné návrhy. Nakoniec sa však počas rokovania tripartity zrodil finálny návrh. Upraví sa zavedený automat zvyšovania minimálnej mzdy a v budúcom roku má minimálny zárobok dosiahnuť 623 eur v hrubom. Suma minimálnej mzdy za každú odpracovanú hodinu zamestnancom má byť 3,58 eura.

Zvýhodnenia pre zamestnancov

Okrem toho sa v budúcom roku navrhuje ustanoviť sumy mzdových zvýhodnení a mzdovej kompenzácie za sťažený výkon práce. „Dosiahli sme kompromis v tom, že príplatky sa budú zvyšovať a budú vypočítané zo sumy 623 eur a budú stanovené pevnou sumou v budúcom roku,“ vysvetlil po rokovaní tripartity minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

 

Ilustračné foto: podnikajte.sk

ReklamaPredaj a distribúcia cestovín