Na prešovské cesty vyrazili dva výnimočné autobusy

0
716

(ako) – Vozový park Dopravného podniku mesta Prešov doplnili ďalšie dve vozidlá, ktoré sa  zaradili do premávky v prešovských uliciach. Ide o autobusy Irisbus Crossway, ktorých úlohou je okrem prepravy cestujúcich aj predstaviť kampaň mesta Prešov ku kandidatúre na prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.

Obidva autobusy sú ľahko identifikovateľné už z diaľky. Okrem svojej netradičnej dĺžky ich spoznáte podľa kombinácií svetlomodrej a purpurovej, respektíve svetlomodrej a čiernej farby so žltými a bielymi prvkami.

„Už samotné zapojenie sa do projektu EHMK 2026 prinesie mestu nebývalé možností a Prešov, ako ho poznáme dnes, sa zmení na moderné mesto pulzujúce kultúrnym životom. Upozorniť na to majú práve tieto autobusy prostredníctvom dvoch hlavných claimov (hesiel) „Meníme tvár mesta“ a „Spolu to dokážeme.“ Vozidlá sa budú striedať na rôznych linkách, vďaka čomu sa dostanú nielen do povedomia Prešovčanov, ale aj ľudí zo širokého okolia nášho mesta,“ uviedol hovorca prešovskej radnice Vladimír Tomek.

Prvý z autobusov vyrazil na prešovské cesty vo štvrtok krátko pred piatou hodinou ráno zo zastávky Veľká pošta ako linka č. 14 a postupne sa vystrieda na aj linkách č. 28, 43, 17, 34 a neskôr aj ako školský spoj J. Druhý autobus štartoval svoju cestu v podobnom čase na zastávke Pažica a premiérovo si ho vyskúšali cestujúci linky č. 13.

Modifikácia vozidla pre mestské prevádzky

Modely Crossway poznajú cestujúci skôr z prímestskej dopravy. V tomto prípade však ide o ich modifikáciu, ktorá je určená výlučne pre mestské prevádzky. „Na prešovské pomery je netradičná dĺžka oboch vozidiel, a to 12,8 metra, čo umožňuje prepravu väčšieho množstva cestujúcich. Nástup a výstup cestujúcich je veľmi pohodlný vďaka zníženej podlahe,“ dodal hovorca Tomek.

Obe vozidlá sú vybavené plošinou pre nástup a výstup cestujúcich so zníženou schopnosťou pohybu a priestorom pre detský kočík a invalidný vozík. Moderné rozmiestnenie mäkkých a čalúnených sedadiel spríjemňuje cestu aj na dlhšie trasy. Vybavenie dopĺňa moderný informačný systém R&G a samozrejmosťou je plne klimatizovaný priestor pre cestujúcich a vodiča.

Foto: presov.sk