Africký mor ošípaných zasiahol aj do okresov Prešov, Bardejov a Svidník

0
552
Ilustračné foto: petere

(ako) – Doteraz sa výskyt afrického moru, alebo vírusu AMO obmedzoval na okresy Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou. Aktuálne však mor  laboratórne potvrdili aj u piatich uhynutých diviakov nájdených v katastrálnom území obce Geraltov. Veterinári musia rozšíriť ochranné pásmo.

Celkovo na Slovensku zaznamenali 326 prípadov infikovaných diviakov a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozefa Bíreša je dôležitou otázkou, či išlo o diviaky z Poľska, čo by bol horší prípad, alebo od Košíc či Trebišova.

„Pre nás je komplikované to, že do takzvanej infekčnej oblasti sme museli zaradiť celý okres Prešov, Bardejov, taktiež Svidník a už aj zvyšok Humenného. Takže infekčná oblasť sa nám neskutočne zvýšila a tie opatrenia, ktoré platia v okolí Košíc, Trebišova či Rožňavy, budú uplatňované aj v týchto nových regiónoch, hlavne, čo sa týka odstrelu diviakov, narábania s ulovenou zverou, a týka sa to aj chovateľov domácich ošípaných, je sprísnený režim premiestňovania zvierat, či už na ďalší chov alebo na bitúnok,“ uviedol Bíreš.

AMO, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, v SR prvýkrát potvrdili 25. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov.

Už o pár týždňov zaznamenali nákazu v rovnakom okrese aj u uloveného diviaka.

Rezort situáciu nepodceňuje

Podľa ministerstva  pôdohospodárstva je súčasná situácia s nákazou AMO za hranicami Slovenska katastrofálna a naďalej pribúdajú nové prípady.

„V okolitých krajinách len v tomto roku zaznamenali takmer 10 000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac prípadov je potvrdených v Maďarsku, cez 3600 prípadov, a v Poľsku viac ako 3 500 prípadov. Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie SR. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom,“ konštatoval hovorca ministerstva Daniel Hrežík.

Agrorezort vyzýva všetkých drobnochovateľov, chovateľov, poľovníkov, ale aj bežných občanov k zodpovednosti, opatrnosti a rešpektovaniu veterinárnych opatrení.

Dôležitá je aj manipulácia s krmovinami, od pokosenej kukurice až po slamu, ktorá môže byť infikovaná.