Banka upozornila na podvodný internetový obchod 

0
527

(ako) – Policajti v Bardejovskom okrese zaznamenali prípady podvodov pri predaji na internetovej stránke, ktorá sa venuje predaju alebo kúpe tovaru rôzneho druhu. Ide stále o rovnaký spôsob páchania trestnej činnosti a bohužiaľ ešte stále veľa ľudí „naletí“ podvodníkom, ktorí údaje z ich bankomatových kariet vedia zneužiť.

Používajú rovnaký „modus operandi“. Za účelom pripísania peňazí z predaja tovaru na vlastný účet, zadá predávajúca osoba údaje zo svojej platobnej karty na zaslaný internetový link, ktorý pošle kupujúci. Následne predávajúca osoba zisťuje, že jej boli bez jej súhlasu či vedomia odpísané finančné prostriedky, ktoré rozhodne neboli predmetom dohody medzi kupujúcim a predávajúcim.

„Medzi poškodených patria aj manželia z obce Hažlín. Manželka na internetovom portáli zverejnila inzerát, v ktorom ponúkala detské oblečenie. Na inzerát reagovala osoba, vystupujúca pod menom Monika, ktorá mala o ponúkané oblečenie záujem. Dohodnutú platbu vo výške 40 eur ale odmietla predávajúcej uhradiť prostredníctvom bankového prevodu a navrhla platbu prostredníctvom webového linku. Ten predávajúcu presmeroval na platobnú bránu, kde mala vyplniť údaje o svojej platobnej karte v rozsahu číslo karty, platnosť karty i trojčíslie CVV. Údaje o karte predávajúca žena vyplnila,“ informuje prešovská krajská polícia na sociálnej sieti.

O pár minút neskôr ženu kontaktovali pracovníci banky s tým, či si je vedomá, že zasiela finančné prostriedky vo výške 2.888 eur a 1 480 eur na účet vedený na Ukrajine. Ostražitosťou pracovníkov banky k samotnému prevodu peňazí nedošlo. Prípad manželia okamžite ohlásili polícii.

Nie je to ojedinelý prípad, preto polícia opätovne apeluje a upozorňuje občanov, aby identifikačné údaje svojej platobnej karty poskytovali s veľkou ostražitosťou. Poskytnutím údajov z platobnej karty totiž sami ponúkame možnosť, kartu zneužiť.

Ilustračné foto: KR PZ Prešov