Dva nebezpečné dopravné uzly komplikujú Prešovčanom život

0
340
Križovatka ulíc Sabinovská - Jánošíkova (Šidlovec)

Bezpečná vnútromestská doprava. To je sen každého mesta, ale Prešovu sa to nedarí dosiahnuť už veľa rokov. Napriek tomu, že sa zrekonštruovala Levočská ulica, čím sa rozšírili jazdné pruhy, stavia sa juhozápadný aj severný obchvat mesta, Prešov má stále dva neuralgické a nebezpečné dopravné uzly. Výjazd zo Šidlovca na enormne zaťaženú Sabinovskú ulicu a nešťastnú Sibírsku ulicu. Oba uzly denne „cvičia“ nervy vodičov aj chodcov.

Križovatka ulíc Jánošíková – Sabinovská je riadená cestnou svetelnou signalizáciou, ktorú ľudia dlhodobo kritizujú, ale mesto zatiaľ neurobilo nič pre to, aby sa situácia zlepšila. Hustá doprava v smere zo Sabinova do Prešova komplikuje výjazd zo Šidlovca na Sabinovskú ulicu či na Sídlisko III. „Mesto, ktoré neskutočne rozhadzuje dane obyvateľov na zvláštne aktivity, potom logicky šetrí na nesprávnom mieste a vypína semafory. Pamätáme si havárie a tragédie, ktoré sa tam udiali, ako aj prístup úradníkov k požiadavkám a petíciám obyvateľov Šidlovca. Bolo tam zrazených mnoho ľudí. A mesto pokračuje v ťahu proti občanom. Jednoducho vypne riadenie. Čo tam po ľuďoch, deťoch, čo tam po nebezpečnom prechádzaní cez cestu  medzinárodného významu. Neobstojí ani argument, že sú prázdniny a nie je taká hustá premávka, skôr je to hrubá ignorácia hroziaceho nebezpečenstva,“ podelil sa s nami o názor na situáciu Šidlovčan Vladimír Borecký.

Faktom je, že mestská časť Šidlovec sa od roku 1965 extrémne rozrástla . V súčasnosti tam žije okolo 5-tisíc obyvateľov, ktorí musia vstupovať do lokality a vychádzať do mesta cez jedinú prístupovú cestu a na jej konci je problematická križovatka. Roky na problém upozorňujú, ale nikto ich nepočúva. Ľudia si kladú otázku, čo tragické sa musí ešte stať, aby sa problém začal riešiť.

Križovatka ulíc Sibírska a Arm. gen. Svobodu.

Komplikovaný výjazd zo Sibírskej ulice

Situácia sa z roka na rok zhoršuje aj na sídlisku Sekčov, na Sibírskej ulici. Mimochodom, cesta na Sibírskej ani nie je oficiálne uznaná. Je to len provizórna komunikácia, ktorá sa vybudovala počas výstavby lokality. No a Sekčov sa staval pre 40 rokmi.  Je v zlom stave, prepadáva sa a hoci je plán zrekonštruovať ju už desiatky rokov, stále sa to nestalo.

„Výjazd zo Sibírskej na hlavú cestu pre mňa znamená každodenný stres. Je to naozaj vážne a nebezpečné, nehovoriac o strate času, keď po hlavnej ide kolóna kamiónov a nie je možné sa medzi ne zaradiť. Nemôžem pochopiť, že za toľko rokov kompetentní neboli schopní investovať do semaforov, aby tu bola riadená doprava. Je len otázkou času, kedy sa tu stane nejaká smrteľná nehoda. Škodové udalosti na autách sú tu takmer na dennom poriadku,“ povedal nám Sekčovčan Martin.

Mesto plán riešenia má, ale realizácia je v nedohľadne. Radnica chce totiž situáciu vyriešiť tak, že zokruhuje Sibírsku ulicu s ulicou Pod Šalgovíkom, čo by odbúralo potrebu budovať obratisko pre vozidlá MHD. Tie teraz majú na Sibírskej konečnú zastávku. Lenže je tu ďalší problém. Ulica Pod Šalgovíkom a kopec pod ňou je geologicky nestabilný, zosúva sa a zokruhovanie by sa pod vplyvom injektáží, odvodňovania a ďalších technických úprav poriadne predražilo. Množstvo obyvateľov Sekčova aj Šalgovíka s takým riešením nesúhlasí. Mesto napriek tomu chce presadiť tento projekt a finančnú pomoc očakáva cez výzvy z eurofondov.

 

Anna Košuthová
Ilustračné foto: pk

 

ReklamaPredaj a distribúcia cestovín