Karanténa v CSS Vita Vitalis je zrušená

0
557

(ako) – Výsledky kontrolných PCR testov na nový koronavírus u všetkých 112  prijímateľov sociálnej služby a 63 zamestnancov zariadenia CSS Vita Vitalis na Volgogradskej ul. v Prešove sú negatívne. Rovnako negatívni sú aj opakovane testovaní 44 zamestnanci zariadenia, ktorí boli v domácej karanténe. Podľa rozhodnutia regionálneho hygienika sa v zariadení končí karanténa.   

Ako informovala hovorkyňa prešovskej župy Dáša Jeleňová, kontrolné testovanie prebehlo v piatok 17. júla. Odbery vykonávali sestry zariadenia, ktoré župa na tento účel už skôr vyškolila. Po negatívnych výsledkoch opakovaného testovania prijímateľov i zamestnancov zariadenia regionálny hygienik rozhodol o ukončení nariadenej karantény.

CSS Vita Vitalis na Volgogradskej ul. v Prešove sa ocitlo v mimoriadnej situácii v stredu 8. júla. Podľa rozhodnutia RÚVZ bola v zariadení nariadená karanténa pre 112 prijímateľov a 63 zamestnancov. V domácej izolácii zostalo aj ďalších 44 zamestnancov zariadenia. Opatrenia súviseli s hláseným pozitívnym nálezom na COVID-19 u ošetrujúceho lekára a jeho zdravotnej sestry z Chminianskej Novej Vsi, ktorí v zariadení začiatkom júla ordinovali.

Zriaďovateľ PSK na vzniknutú situáciu zareagoval zabezpečením rýchlotestov pre  prijímateľov a zamestnancov, ktorí boli alebo  mohli prísť do styku s lekárom a sestrou. Všetky výsledky boli negatívne. Nasledovalo presnejšie PCR testovanie, ktoré v zariadení prebehlo počas dvoch dní 9. a 10. júla rovnako s negatívnym výsledkom.

Situáciu stále monitorujú  

Prešovské CSS Vita Vitalis fungovalo v karanténe a v sprísnenom režime až do vykonania opakovaných kontrolných PCR testov. V zariadení bolo dočasne pozastavené  poskytovanie sociálnej služby ambulantnou formou, platil zákaz vychádzok, návštev, dodržiavali sa všetky hygienické a protiepidemické opatrenia. Zároveň manažment pracoval na zabezpečení personálu na opatrovateľsko-ošetrovateľskom úseku v 12- hodinových zmenách a posilnení tohto úseku vyškolením ďalších zamestnancov v zariadení.

Podľa Jeleňovej, Prešovský samosprávny kraj  v súvislosti s novými prípadmi ochorenia Covid-19 na Slovensku ostáva smerom k svojim zariadeniam sociálnych služieb ostražitá. Situáciu zriaďovateľ naďalej  monitoruje, riadi sa usmerneniami a odporúčaniami Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a Úradu verejného zdravotníctva. Prihliada pritom na miestne podmienky a aktuálnu situáciu  rámci Prešovského kraja.