Krajskí poslanci potvrdili dotáciu do futbalového štadióna

0
432

(ako) – Mesto sa spolu s Prešovským samosprávnym krajom rozhodlo v záujme vybudovanie futbalového štadióna v Prešove založiť spoločnosť Futbal Tatran Aréna ešte v roku 2016. Tá mala zabezpečovať proces prípravy stavby, súťaž a realizáciu. Už niekoľko mesiacov je známy výsledok verejnej súťaže, ale zmluva so zhotoviteľom stavby stále nie je podpísaná. Dôvodom bol problém s hlasovaním na decembrovom krajskom zastupiteľstve, na ktorý zareagovala protestom krajská prokurátorka.

Na dnešnom online zasadnutí sa poslanci protestom zaoberali. Problémom bol jeden has poslanca, ktorý nehlasoval elektronicky, ale ústne a práve ten prokuratúra neuznala. Vo výsledku teda za dotáciu prešovskej župy vo výške 7,2 milióna eur a náklady na stavebný dozor nehlasovala väčšina.

Ilustračné foto: archív tasrtv.sk

Opakované hlasovanie

Poslanec Miroslav Benko vyzval kolegov, aby podporili štadión a vyslovil presvedčenie, že zdravý rozum zvíťazí.

Primátorka  Prešova a poslankyňa Andrea Turčanová požiadala kolegov o podporu pre najstarší futbalový klub Tatran Prešov, ktorý si to podľa nej zaslúži a vyzvala kolegov, aby sa pri hlasovaní výrazne prejavil rozdiel hlasov.

Nezazneli žiadne pochybnosti, skôr podpora pre výstavbu štadióna. Niektorí poslanci z iných okresov však vstupovali Prešovčanom do svedomia a vyslovili presvedčenie, že rovnako budú podporovať investície v oblasti športu v celom kraji.

Napokon hlasovali o tom, že vyhovujú protestu prokurátora, rušia decembrové uznesenie a schvaľujú nové. Nastala vzácna zhoda. Kladne hlasovalo všetkých 60 prítomných poslancov.

Cesta pre podpis zmluvy

Obstarávanie vyhrala spoločnosť AVA-stav, s. r. o., s cenovou ponukou 16,57 milióna eur bez DPH (19,89 milióna eur s DPH). FTA teraz už môže podpísať s víťazom súťaže zmluvu o dielo a s výstavbou sa môže začať. Mala by trvať 18 mesiacov.

Foto: archív