Miera pozitivity v Prešove je nad pol percenta

0
588

(ako) – Počas uplynulého víkendu sa na 12 odberných miestach, ktoré zriadilo mesto otestovalo celkom 9 075 ľudí, pričom 53 z nich malo test s pozitívnym výsledkom.

Ako informoval hovorca mesta, Vladimír Tomek, miera pozitivity na ochorenie COVID-19 v rámci mestských odberných miest predstavuje po víkende 0,58%.
Zdá sa, že testovanie bude ešte nekonečný príbeh. Naznačuje to aj Covid automat.
Primátorka Andrea Turčanová však na sociálnej sieti verejnosť upozornila, že ak štát vyžaduje od ľudí certifikát o negativite, musí zabezpečiť a financovať dostatok odberných miest. Mesto Prešov už podľa nej neplánuje pokračovať v ďalšom zriaďovaní odberných miest. Zaťažuje to totiž rozpočet mesta.

„Dlhodobo sme túto úlohu štátu suplovali, aby sa obyvatelia stihli otestovať, avšak úlohou samospráv nie je každý týždeň zabezpečovať testovanie, ale činnosti na rozvoj mesta,“ vysvetlila Andrea Turčanová.

Prešov je bordový

Podľa Covid automatu to znamená, že je aktuálne v III. stupni varovania a to znamená, že ľudia na cestu do práce či do školy potrebujú negatívny test nie straší ako 7 dní. V profesiách, kde je to možné by mal zamestnávateľ umožniť prácu z domu.
Kam môžete ísť bez testu?

Potvrdenie o negatívnom teste nepotrebujete v nasledovných prípadoch:
• Ste zaočkovaný obidvomi dávkami vakcíny a ubehlo už 14 dní od podania druhej dávky.
• V uplynulých 90-tich dňoch ste prekonali ochorenie Covid-19.
• Idete do prírody v rámci okresu. Povolené budú aj cesty do prírody do iných okresov (nie však čiernych), avšak tu sa už budú musieť vedieť ľudia preukázať testom s negatívnym výsledkom nie starším ako sedem dní. Stretávanie sa s inými ľuďmi, ako sú členovia vašej domácnosti, je stále zakázané, z tohto dôvodu sú zakázané aj chaty.
• Chcete vykonávať individuálny šport

Čo platí pre školákov?

V bordových regiónoch, a teda aj v okrese Prešov, má podľa MZ SR regionálny hygienik zhodnotiť, či je situácia vhodná, aby deti nastúpili do školy. Rodičia sa môžu zároveň slobodne rozhodnúť, či svoje dieťa dajú do školy alebo bude pokračovať v dištančnom vzdelávaní.

Foto: Maroš Černý