Mobilné tímy zaočkovali vyše 530 seniorov a imobilných

0
250
Ilustračné foto: tasr

(ako) – Prešovský samosprávny kraj (PSK) zvýšil kapacitu svojho veľkokapacitného očkovania o centrum v Bardejove, ktoré otvorili v sobotu 8. mája. Vakcíny proti ochoreniu Covid-19 už dostalo viac ako 500 seniorov a chronicky chorých priamo v obciach. Mobilné očkovacie tímy za nimi vyslala prešovská župa. 

Naše kapacity sme podstatne navýšili a ideme s veľkým nasadením. Urobili sme všetko preto, aby sa ľudia v kraji dostali k vakcíne a boli chránení proti koronavírusu. Bardejovské centrum je posledné, ktoré otvára PSK ako trvalé veľkokapacitné centrum. Ideme ale do obcí s mobilnými tímami a zriadime, ak to bude potrebné aj jednorazové centrá v menším mestách a okresoch, aby sme vyšli ľuďom v ústrety,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský. Ako konštatoval, počty zaočkovaných ľudí za posledné dni presiahli doterajšie maximá veľkokapacitných očkovacích centier (VKOC) župy.

Minulý týždeň zaočkovali 14 546 ľudí

Ako informovala hovorkyňa prešovskej župy Dáša Jeleňová, počas uplynulého víkendu (8. a 9. mája) kraj vo svojich štyroch centrách zaočkoval celkovo 12 423 ľudí. Z toho 4 165 ľudí dostalo vakcínu AstraZeneca. Zvyšné dávky boli aplikované od spoločnosti Pfizer/BioNTech. V sobotu zaočkovala župa 6 615 ľudí, v nedeľu 5 808. Župa zároveň pilotne spustila v obciach výjazdovú očkovaciu službu. Určená je pre osoby staršie ako 60 rokov a zdravotne znevýhodnené osoby, ktoré majú sťaženú dostupnosť do očkovacích centier.

Celkovo v obciach pomocou výjazdovej očkovacej služby zaočkoval PSK 535 seniorov a chronicky chorých. Konkrétne v Spišskom Podhradí 108 ľudí, v Lemešanoch 106 ľudí, v Liptovskej Tepličke 108 ľudí, v Raslaviciach 102 a v Hanušovciach nad Topľou 111 ľudí.

Počas uplynulého týždňa sa očkovalo aj vo VKOC Stará Ľubovňa, kde dostalo za štyri dni vakcínu 1 588 ľudí. Celkovo tak v uplynulom týždni od 3. do 9. mája zaočkoval Prešovský samosprávny kraj 14 546 ľudí, a to vrátane podania vakcíny výjazdovou očkovacou službou. Z celkového počtu bolo zaočkovaných 4 955 ľudí vakcínou AstraZeneca.

Od začiatku vakcinácie sa v centrách zaočkovalo už 69 461 obyvateľov Prešovského kraja.